Alergia sezonowa – 10 pytań i odpowiedzi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Alergia sezonowa – 10 pytań i odpowiedzi Tag: leki na alergię    leki na alergię sezonową    tabletki na alergię    tabletki na katar alergiczny

Wraz z wiosną wszystko budzi się do życia. Kwitną kwiaty, drzewa puszczają pierwsze pąki, wszystko wokół przybiera żywych, nasyconych barw. Jednak nie tylko przyroda budzi się do życia. Znać o sobie również daje wtedy alergia sezonowa.

Czym jest alergia sezonowa?

To odmiana alergii, czyli nadwrażliwości, na określone czynniki. Alergenami może być dosłownie wszystko, jednak w przypadku alergii sezonowej istotne są dwie przyczyny.

Kiedy objawia się alergia sezonowa?

Alergia sezonowa pojawia się w określonych porach roku, najczęściej jest to wiosna i lato.

Dlaczego akurat właśnie ta pora?

Z racji na rozpoczynający się właśnie sezon pylenia roślin. W przypadku alergii sezonowej, alergenami są bowiem pyłki drzew liściastych, pyłki traw oraz pyłki chwastów. Z racji na różne okresy pylenia danych roślin można wyróżnić kilka okresów, kiedy narażeni jesteśmy na alergie sezonową.

Jakie to okresy?

Okres wczesnowiosenny, kiedy pylą właśnie drzewa liściaste, trwa on od połowy lutego aż do mają. Następnie okres wczesnoletni, kiedy w powietrzu unoszą się pyłki traw – trwa on od połowy mają do połowy lipca. Ostatnim okresem jest okres późnoletni, kiedy dają się we znaki pyłki chwastów – przeciąga się on od połowy mają do końca lipca.

Po czym możemy poznać, że dopadła nas alergia sezonowa?

Jeśli zauważymy u siebie napadowe ataki kichania, obfitą wydzielinę z nosa, łzawienie, obrzęk śluzówki nosa i gardła. Nierzadko również może wystąpić obrzęk powiek a nawet uczucie depresji. Należy pamiętać, że nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy.

Jak długo będziemy się męczyć z tymi objawami?

Wiadomość jest dobra, gdyż alergia sezonowa trwa tylko i wyłącznie podczas sezonu pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni. Może trwać ona od 2 do 6 tygodni a następnie pojawi się dopiero za rok, o tym samym czasie. Jednak nierzadko nasza diagnoza może się okazać mało trafna, warto więc sprawdzić u specjalisty czy faktycznie mamy alergię, czy może zwykły katar.

W jaki sposób można to sprawdzić?

Wystarczy wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych. Gdy mamy już oficjalną decyzję, że faktycznie cierpimy na alergię sezonową, to jeszcze nie koniec świata.

Jak można sobie radzić z tym problemem?

Należy pamiętać, aby po każdym przyjściu ze spaceru zmienić ubranie, wziąć prysznic i umyć dokładnie włosy. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób pozbywamy się alergenów z ciała, tym samym mniej narażając się na ich działanie. Jeśli jednak alergia sezonowa daje się nam silnie we znaki można zastosować dwie metody, oczywiście po rozmowie z lekarzem.

Jakie to metody?

Pierwsza to immunoterapia, czyli seria zastrzyków, podawanych przez określony czas, przed rozpoczęciem pylenia uczulającej nas rośliny.

Druga to stosowanie doraźnych leków antyalergicznych, do których zaliczyć można na przykład takie leki jak:

 

Alerzina,10 tabletek – Lek przeciwhistaminowy, silny i selektywny antagonista obwodowego receptora histaminowego H1. Hamuje zależną od histaminy wczesną fazę reakcji alergicznej. Cetyryzyna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku.

 

 

Claritine SPE, 7 tabletek – Leczenie objawów związanych z alergicznym nieżytem nosa takich jak kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu. Lek jest również wskazany w leczeniu objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

 

 

Amertil Bio, 10 tabletek– W tabletkach AMERTIL substancją aktywną jest cetyryzyna będąca lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji o silnym i długotrwałym działaniu. Jest wybiórczym antagonistą receptorów histaminowych typu H1. Nie wykazuje powinowactwa do receptorów cholinergicznych i serotoninergicznych oraz nie przenika przez barierę krew-mózg, dzięki czemu pozbawiona jest niekorzystnych właściwości sedatywnych. Przeciwdziała reakcji alergicznej w jej wczesnej fazie, a także hamuje migrację komórek eozynofilnych oraz zmniejsza uwalnianie mediatorów późnej fazy reakcji alergicznej.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*