Alkohol na zdrowie! Czyli prozdrowotne właściwości alkoholu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Alkohol na zdrowie! Czyli prozdrowotne właściwości alkoholu Tag: alkohol    alkoholizm    ciśnienie    serce    układ krążenia

Przegląd rozmaitych badań wskazuje, że umiarkowane picie alkoholu może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wielu chorób. Należą do nich choroby wrzodowe dwunastnicy, kamienie żółciowe, infekcje, reumatoidalne zapalenie stawów czy też miażdżyca i inne choroby związane z układem naczyniowym. Rzeczywiście, na podstawie wyników badań można stwierdzić, że osoby umiarkowanie pijące często cieszą się lepszym zdrowiem, aniżeli abstynenci czy też alkoholicy. Czy zatem można stwierdzić, że alkohol posiada prozdrowotne właściwości?

Umiarkowanie spożywanie alkoholu – co to znaczy?

Z jednej strony można stwierdzić, że alkohol posiada właściwości korzystnie wpływające na serce, z drugiej, że może on zwiększać ryzyko występowania problemów zdrowotnych i doprowadzić do uszkodzenia serca. Kluczową rolę odgrywa tu ilość spożywanego w ciągu dnia alkoholu, która nie powinna przekraczać 12 gramów czystego etanolu. Oczywiście ilość ta może być indywidualna dla każdej osoby i w przypadku osób o tzw. „słabej głowie” powinna ona być nawet niższa.

Granica między umiarkowanym spożywaniem alkoholu a nałogiem jest bardzo śliskim zboczem. Rzeczywiście, regularnie spożywane niewielkiej ilości alkoholu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jednak dodatkowo może to również zwiększać ryzyko pojawienia się nałogu alkoholowego, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Oczywiście, jeżeli ktoś jest abstynentem to nie ma powodów, aby rozpoczynał picie tylko i wyłącznie dla ewentualnych korzyści zdrowotnych z tego płynących. W niektórych przypadkach czasem bezpieczniej jest całkowicie unikać alkoholu, gdyż potencjalne korzyści mogą być mniejsze niż ryzyko

Korzyści zdrowotne płynące z umiarkowanego spożywania alkoholu.

Niewątpliwie istnieje wiele korzyści jakie niesie ze sobą kontrolowane spożywanie alkoholu. Należą do nich:

  • zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca,
  • zmniejszenie ryzyka zgonu spowodowanego zawałem serca,
  • zmniejszenie ryzyka udaru – w szczególności udarów niedokrwiennych,
  • zmniejszenie ryzyka występowania kamieni żółciowych,
  • być może nawet zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy,
  • zwiększenie frakcji HDL (dobrego cholesterolu),
  • obniżenie frakcji LDL (złego cholesterolu),
  • zmniejszenie skurczu tętnic spowodowanego odpowiedzią organizmu na stres,
  • zmniejszenie poziomu insuliny we krwi .

Mimo dowodów naukowych świadczących o korzystnym działaniu alkoholu na organizm, warto informacje te traktować z tzw. „przymrużeniem oka”. Nie każdy może korzystać z dobroczynnego działania alkoholu, w szczególności, że granica pomiędzy umiarkowanym, a nałogowym spożywaniem alkoholu jest dosyć mała.

Alkohol może przynieść największe korzyści głównie osobom w średnim wieku lub starszych, a w szczególności tym, którzy narażeni są na zwiększone występowanie chorób serca oraz wysokiego poziomu cholesterolu.

Niemniej jednak zanim ktoś rozpocznie spożywanie alkoholu w celach zdrowotnych, wskazana jest konsultacja lekarska. W przypadku kobiet zaleca się w tym czasie przyjmowanie kwasu foliowego, który wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi związanego ze spożywaniem alkoholu. Należy pamiętać o tym, że jeżeli już ktoś się zdecyduje na spożywanie alkoholu – bezwzględnie należy robić to z umiarem. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych komplikacji i skutków ubocznych związanych z nadmiernym spożyciem trunków zawierających alkohol.

Oczywiście można wykorzystać zupełnie inne metody, które wzmocnią układ sercowo-naczyniowy.  Należą do nich zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne.

Niebezpieczeństwo związane z regularnym spożywaniem alkoholu

Niekorzystne skutki działania alkoholu są związane ze spożywaniem jego nadmiernej ilości. W dużych ilościach niekorzystnie działa on na mózg i układ nerwowy co objawia się głównie zaburzeniami mowy oraz ruchu. Do skutków ubocznych jego nadmiernego spożywania należą również zaburzenia w obrębie krążenia krwi, a także wahania ciśnienia krwi.

U alkoholików bardzo często obserwuje się również tzw. padaczkę alkoholową, która polega na pojawieniu się drgawek wynikających z odstawienia alkoholu.

Niewątpliwie spożywanie alkoholu może przynieść organizmowi wiele różnych korzyści. Niemniej jednak może to również spowodować niekorzystne skutki uboczne. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że wszystko co kontrolujemy i spożywamy z umiarem, nie powinno nam zaszkodzić.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*