Bez kłopotów ze słuchem

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bez kłopotów ze słuchem Tag: choroby narządu słuchu    higiena uszu    leczenie zaburzeń słuchu    profilaktyka słuchu

Zmysł słyszenia jest równie istotny dla każdego z nas, jak i narząd wzroku. Są one głównymi zmysłami, za pomocą których można poznawać otaczający nas świat. Jednak – jak to się dzieje w przypadku innych organów organizmu ludzkiego – słuch jest narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić nawet do jego całkowitej utraty. Dlatego tak ważna jest ochrona przed nimi oraz dbanie o właściwą higienę uszu. Zagwarantują one możliwość cieszenia się w pełni zmysłem słyszenia przez całe życie.

Typowe schorzenia narządu słuchu

Warto wiedzieć, jakie są powszechnie spotykane choroby tego zmysłu. Można wymienić kilka z nich, z których najczęściej występują m.in. głuchota, ropne zapalenie ucha środkowego, wyrośla kostne przewodu słuchowego, czop woskowiny, surowiczo-śluzowe zapalenie ucha środkowego, tympanoskleroza czy otoskleroza oraz choroba Meniere’a. Głównym symptomem znamiennym dla wszystkich wymienionych wyżej schorzeń jest przede wszystkim pogorszenie się bądź nawet utrata słuchu. Są to objawy charakterystyczne dla standardowej głuchoty, która może być wrodzona i uwarunkowana problemami genetycznymi, ale również i nabyta wskutek postępującego procesu starzenia się, zarażenia chorobami zakaźnymi, przedwczesnym porodem lub ustawicznego narażenia słuchu przez nadmierne hałasy. Innymi często występującymi objawami problemów z uszami jest także pojawienie się szumu, powracające zawroty głowy, które mają miejsce przy otosklerozie czy stwardnieniu ucha środkowego zwanego tympanosklerozą. Ponadto dodatkowymi sygnałami ostrzegawczymi w schorzeniach narządu słuchu jest intensywny ból ucha, gorączka , brak łaknienia i biegunki, które wskazują na rozwijający się stan zapalny ucha środkowego. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć wspomnianych wyżej oznak, gdyż zaniedbanie leczenia może skazać nas na trwałą i niemożliwą do odzyskania utratę zmysłu słyszenia, a także konieczność noszenia aparatu słuchowego.

Jak leczyć choroby zmysłu słuchu?

Naturalnie zauważenie u siebie niepokojących objawów, które zwiastują problemy z narządem słuchu, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Specjalistą, który zajmuje się diagnozą i kuracją chorób słuchu jest laryngolog lub otolaryngolog. Im szybciej zostanie trafnie rozpoznany nasz problem i poddamy się zalecanej kuracji, to uchroni swój zmysł słyszenia przed częściową lub całkowitą utratą. W celu określenia problemu zdrowotnego przeprowadzane są specjalistyczne badania słuchu, która można rozróżnić na obiektywne oraz subiektywne, które są przeprowadzane ze współpracującym z lekarzem pacjentem. Natomiast rozpoznawanie rzadkich schorzeń wykonywane są bardziej wieloaspektowe badania, czyli elektronystagmografia, elektrokochleografia oraz rezonans magnetyczny. Najczęściej stosowane są w przypadku podejrzewania choroby Meniere’a, która jest rzadkim idiomatycznym wodniakiem błędnika.

Profilaktyka i higiena uszu

Podsumowując warto zadać sobie pytanie, co możemy we własnym zakresie zrobić, żeby ochronić swój zmysł słyszenia? Najważniejsze jest unikanie przebywania w atmosferze hałasu i wysokich dźwięków, na które jesteśmy narażeni podczas przebywania w klubach, na dyskotekach i koncertach. Również głośne słuchanie mp3 przyczynia się w znacznym stopniu do pogorszenia jakości słuchu. Dlatego warto zrezygnować ze słuchania przez słuchawki na rzecz tradycyjnych głośników. A w razie wykonywania prac, chociażby remontowych, w których hałas jest nieunikniony, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w stopery.

Preparaty z aptecznej półki, które pomogą w zachowaniu właściwej higieny uszu i ochronią narząd słuchu:

A-Cerumen, preparat do oczyszczania i higieny uszu w 4 ampłukach, 2 ml – przeznaczony do rozpuszczania  woskowiny usznej i użytku zewnętrznego. Posiada specjalną, subtelną formułę, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania nie tylko u osób dorosłych, ale również u niemowląt i małych dzieci.  Skutecznie rozpuszcza zalegającą woskowinę.  Natomiast regularne stosowanie zapobiega przed jej ponownym gromadzeniem się.

Cerumex, krople do uszu, 15 ml – ułatwia rozmiękanie i usuwanie korków woszczynowych. Dba o zachowanie prawidłowej higieny ucha.  Gwarantuje bezpieczne , szybkie i efektywne działanie. Profilaktyczne zalecany jest osobom, które uprawiają sporty wodne.

Otoargent, krople do uszu, 15 ml – preparat wspomagający leczenie stanów zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego, które są wywołane przez infekcje bakteryjne i grzybiczne. Zawiera skutecznie działające dwa aktywne składniki w postaci nanokoloidów srebra i miedzi.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 205 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*