Bezsenność

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bezsenność Tag: bezsenność    problemy ze snem    uczucie zmęczenia

Bezsenność stała się problemem społecznym XXI wieku. Coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaje bezsenności. Sen ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej organizmu człowieka. Dzięki odpowiedniej dawce snu organizm regeneruje się. Gdy doskwiera nam brak snu nasz organizm zaczyna szwankować. Bezsenność może być zarówno efektem wielu chorób, jak i ich skutkiem.

Definicja bezsenności

Bezsenność (łac. Insomnia) to zmniejszona ilość bądź jakość snu powstała w wyniku: braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu; częstego oraz przedwczesnego budzenia się, trudności w zaśnięciu. Trudno jest określić ile godzin snu stanowi niedobór, który można nazwać bezsennością– każdy człowiek potrzebuje innej dawki snu, aby czuć się wypoczętym. Istnieje kilka odmian bezsenności: przygodna, krótkotrwała i przewlekła. Przygodna bezsenność to taka która związana jest z jakimiś niestandardowymi okolicznościami mającymi miejsce w naszym życiu – utrata pracy, wyjazd, itp. Taki rodzaj bezsenności zazwyczaj utrzymuje się kilka dni. Bezsenność krótkotrwała natomiast trwa do trzech tygodni, zazwyczaj jest kontynuacją reakcji na wydarzenia niestandardowe. Może być efektem choroby somatycznej. Bezsenność przewlekła trwa ponad trzy tygodnie. Jej przyczyny zazwyczaj są o podłożu somatycznym lub psychicznym. Taki rodzaj bezsenności wymaga specjalistycznego leczenia.

Objawy i skutki bezsenności

Człowiek cierpiący na bezsenność nie może zasnąć, pomimo uczucia zmęczenia. Jeśli sen przychodzi, to dopiero nad ranem, albo chory odczuwa nasilające się uczucie senności w ciągu dnia. Może także objawiać się w inny sposób – osoba nie ma problemów z zasypianiem, jednak często się budzi w ciągu nocy. Taki przerywany sen nie pozwala na regenerację naszemu organizmowi. Jeszcze inna grupa chorych budzi się zbyt wcześnie i nie może ponownie zasnąć.

Gdy taki stan się przedłuża organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Takie chroniczne niewyspanie powoduje poważne problemy – narastające zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie. Występują problemy z koncentracją, trudności w dobieraniu słów podczas wypowiedzi, problemy z pamięcią, a także pogorszenie wzroku i pieczenie oczu. Można również zaobserwować wzrost agresywnych zachowań u osób dotkniętych bezsennością, a także inne zaburzenia nastroju. Bezsenność może doprowadzić do rozwoju chorób psychicznych: psychozy, zaburzeń lękowych oraz depresji. Przez chroniczne zmęczenie organizmu obniża się nasza odporność, przez co stajemy się bardziej podatni na różne schorzenia: układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i mięśniowo-szkieletowego.

Jak się leczyć?

W przypadku bezsenności przygodnej można śmiało stosować ziołowe leki. Zaleca się picie melisy lub rumianku, gdyż mają one działanie uspakajające. Podobne działanie mają środki zawierające lawendę z kozłkiem lekarskim. Warto także przestrzegać zasad dotyczących higieny snu – nie spać w ciągu dnia, starać się chodzić spać i wstawać o regularnych porach, nie korzystać z łóżka w ciągu dnia. Jeśli te wszystkie metody zawiodą trzeba poddać się leczeniu farmakologicznemu. Dodatkowo przy chronicznej bezsenności warto zgłosić się do specjalisty, który zadecyduje jakie leki powinniśmy przyjmować. Większość leków nasennych ma działanie uzależniające, dlatego ważne jest abyśmy nie leczyli się na własną rękę, bo możemy sobie zaszkodzić.

Polecane produkty

Melisa liść  fix, 2 g, 30 torebek – ostatnio popularne stało się mówienie o dobroczynnych właściwościach melisy, która jest w stanie uspokoić skołatane nerwy. To herbatka ziołowa, którą należy stosować w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz w zaburzeniach czynnościowych przewodu trawiennego. Gdy nie można zasnąć, warto przed snem wypić chociaż jedną szklankę ziołowej melisy, która zrelaksuje i odpręży, dzięki czemu łatwiej będzie nam zasnąć w nocy.

 

 

Rumianek koszyczek fix, 1,5 g , 30 saszetek – posiada przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe.  To tradycyjny doustny środek, który wskazany jest do stosowania w różnego rodzaju dolegliwościach pokarmowych. Natomiast zewnętrznie można używać go przy umiarkowanych stanach zapalnych, podrażnieniach skóry i błon śluzowych, także dziąseł oraz jamy ustnej.

 

 

 

NeoPersen Forte, 20 kapsułek – niezbędny preparat w sytuacjach stresowych oraz problemach z zasypianiem. Zawiera unikalną kompozycję składników pochodzenia naturalnego: wyciągu z liści melisy oraz ekstraktu z koszyczka rumianku. Został także wzbogacony o porządną dawkę magnezu i witaminę B6, wpływające na właściwą pracę układu nerwowego.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*