Ból brzucha w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ból brzucha w ciąży

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży doświadcza bólu w podbrzuszu. Dla jednych z nich jest to rzadki dyskomfort, dla innych dość sporadycznie występująca dolegliwość. Istnieje wiele przyczyn powodujących bóle w obrębie podbrzusza. Skurcze te mogą być znakiem, że macica przygotowuje się do przeprowadzania dziecka przez następne 9 miesięcy ciąży. Jednak, gdy bólom brzucha towarzyszą inne objawy takie jak dreszcze, gorączka, plamienie lub krwawienie – może to być sygnał, że dzieje się coś poważnego. Co powinnaś wiedzieć?

Co może być przyczyną dolegliwości bólowych w podbrzuszu?

Odczuwalny przez kobiety ciężarne ból w podbrzuszu z reguły jest normalnym i nieszkodliwym stanem. Dolegliwość ta przypomina odrobinę bóle menstruacyjne, jakich kobiety doświadczają jeszcze przed ciążą. Jeżeli jednak cokolwiek budzi twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ocena bólu brzucha w tym przypadku jest bardzo podobna do oceny bólu żołądka, gdy nie jesteś w ciąży. Przykładowo lekarz musi wziąć pod uwagę normalne zmiany, które z reguły towarzyszą każdej ciąży i mogą powodować delikatne bóle brzucha. Niewątpliwie najważniejsze jest dobro dziecka oraz matki.

Kobiety ciężarne często skarżą się na bóle brzucha w czasie ciąży. Lekarze jednak uspokajają wszelkie obawy, gdyż dolegliwości te mają często związek z poszerzającą się macicą oraz rozwojem dziecka w jej obrębie. Powiększona macica może także kompresować moczowód co w konsekwencji utrudnia przepływ moczu w kierunku moczowodów powodując sporadyczne, ciężkie bóle podbrzusza. Ból ten może znacząco przypominać ból związany z występowaniem kamieni w obrębie nerek lub infekcję pęcherza.

Ból brzucha, który pojawia się nagle i ma ciężki przebieg oraz towarzyszą mu nudności, wymioty, skurcze oraz krwawienie z pochwy sugeruje, że nie jest to normalny stan związany z ciążą.

Inną przyczyną bóli brzucha u kobiet ciężarnych są zmiany hormonalne, które mogą powodować objawy niestrawności. Wzrost poziomu progesteronu w czasie ciąży ma duży wpływ na funkcjonowanie wielu narządów. Progesteron zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje dolegliwości takie jak zaparcia i bóle w podbrzuszu. Ponadto progesteron wpływa również na funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego, który nie wytwarza dostatecznej ilości enzymów trawiennych co znacząco utrudnia procesu trawienia.

Niebezpieczne przyczyny bólu brzucha w czasie ciąży

Ciąża pozamaciczna to jedna z potencjalnych przyczyn bólu brzucha w czasie ciąży. Występuje ona wówczas, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się poza macicą – z reguły w obrębie jednego z jajowodów. Jeżeli problem ten pozostawimy bez leczenia – grozi on niebezpiecznymi konsekwencjami. Intensywny rozwój zarodka w obrębie jajowodu może w pewnym momencie spowodować jego pęknięcie co mogłoby nawet doprowadzić do śmierci kobiety. Z reguły ciążę poza maciczną wykrywa się w ciągu trzech pierwszych miesięcy. Zwykle kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży. Typowymi objawami tego stanu są silne bóle brzucha lub miednicy, tkliwość pochwy, plamienie lub krwawienie, ból podczas ruchu jelit oraz ból w obrębie ramienia.

Inną przyczyną silnego bólu brzucha w czasie ciąży może być poronienie. Z reguły pierwszym tego objawem jest intensywne krwawienie i pojawiające się w tym czasie dolegliwości bólowe trwające kilka godzin, a nawet kilka dni. Ból często jest znacząco silniejszy niż ten odczuwalny przesz kobiety w trakcie zwykłej menstruacji. Niektóre z kobiet odczuwają to jako silny ból pleców, inne jako tępy ból brzucha lub ucisk w obrębie macicy. W trakcie, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy prowadzące do poronienia – koniecznie należy udać się do szpitala, gdzie lekarze odpowiednio się zajmą się kobietą ciężarną i zrobią wszystko co w ich mocy, aby uratować dziecko.

Silne bóle brzucha w ostatnim trymestrze ciąży mogą być również oznaką rozpoczynającego się, przedwczesnego porodu. O wczesnym porodzie mówimy wtedy, gdy kobieta ciężarna odczuwa silne skurcze szyjki macicy jeszcze przed końcem 37 tygodnia ciąży. W momencie, gdy kobieta zaobserwuje w tym czasie wodnistą wydzielinę z pochwy, która może być krwawa bądź jedynie zabarwiona krwią – bezzwłocznie należy udać się do odpowiedniego szpitala.

Ostatnią z niebezpiecznych przyczyn bólów podbrzusza u kobiet ciężarnych może być oderwanie się łożyska. Jest to groźne szczególnie wtedy, gdy dochodzi do tego zanim dziecko przyjdzie na świat. Nagłe oderwanie się łożyska może spowodować nagłe krwawienie, ale w niektórych przypadkach bywa i tak, że nie powoduje to zauważalnych problemów. W tym przypadku również konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Rozmaite objawy towarzyszące ciąży mogą budzić w nas uczucie niepokoju. Ważne jest to, aby szybko zareagować. Nawet jeżeli odczuwalne przez nas dolegliwości nie oznaczają niczego groźnego, warto skonsultować je z lekarzem. W pewnym momencie same nauczymy się odróżniać niepokojące objawy od tych typowych dla przebiegu ciąży.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*