Cholestaza ciążowa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Cholestaza ciążowa Tag: cholestaza    choroby w ciąży    ciąża

Ciąża to bardzo szczególny czas w życiu kobiety. Choć stwierdzenie to brzmi dosyć banalnie, jego prawdziwość jest niezaprzeczalna. Zazwyczaj więc każda przyszła mama dokłada wszelkich starań, aby okres ten przeżyć zdrowo i zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku. Wiele infekcji i chorób mianowicie, które normalnie nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla człowieka, dla kobiet ciężarnych i ich dzieci mogą być naprawdę sporym niebezpieczeństwem. Powszechnie mówi się o ogromnym ryzyku związanym na przykład z różyczką. Ta wywołana przez wirus choroba zakaźna nie jest groźna dla osób przechodzących ją w dzieciństwie. W czasie ciąży, podczas pierwszych trzech miesięcy rozwoju płodu, jest ona jednak bardzo niebezpieczna. Może spowodować uszkodzenia słuchu, wzroku i powstanie różnych wad rozwojowych. Wśród innych chorób, szczególnie zagrażających matce i jej dziecku, wymienia się między innymi ospę wietrzną, toksoplazmę, cytomegalię, wirusowe zapalenie wątroby czy kiłę. Również inne choroby sprawiają, że ciążę określa się jako wysoce ryzykowną. Są to na przykład nadciśnienie, cukrzyca, astma, wady serca, padaczka i choroby wątroby. Do tej ostatniej kategorii należy wewnątrzwątrobowa cholestaza ciążowa. Nie jest to choroba o której dużo się mówi, zapewne ze względu na to, że dotyczy niewielkiego procenta pań w ciąży ( w Polsce to ok. 4%, podczas gdy w Ameryce Południowej to już nawet 25 %) oraz w związku z faktem, że występuje ona właśnie wyłącznie u kobiet w tym szczególnym okresie. Warto zaś co nieco o niej wiedzieć, by w razie ewentualnego jej wystąpienia, nie zbagatelizować dosyć dziwnych objawów. Szczególnie, że ich zlekceważenie i brak podjęcia właściwych środków, może prowadzić do przedwczesnego porodu, wewnętrznych krwotoków po porodzie, wystąpienia zagrożenia płodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Przyczyny

Bezpośrednia przyczyna występowania WCC związana jest z działaniem hormonów płciowych: progesteronu i estrogenów. Największe ich stężenie występuje około 30 tygodnia ciąży. Wówczas może się okazać, że wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z tak spora ilością tych hormonów, co skutkuje wewnątrzwątrobowym zastojem żółci.

Objawy

Najbardziej znanym objawem WCC jest świąd skóry, który występuje zazwyczaj na stopach, dłoniach oraz tułowiu. Jest on mocno uciążliwy i niemal uniemożliwia normalne funkcjonowanie ciężarnej, w tym przede wszystkim spokojne zasypianie i prawidłowy sen. Nie oznacza to, iż każde swędzenie wskazuje właśnie na tę chorobę. Gdy jednak jest ono rzeczywiście uporczywe i utrzymuje się przez kilka dni to znak, że trzeba zgłosić się do lekarza. Wśród innych objawów cholestazy wymienia się również mdłości, utratę łaknienia i wymioty. Dolegliwości te występują jednak tylko u pewnego procentu chorych.

Leczenie

Ponieważ choroba występuje w ostatnim okresie ciąży, przyszłe mamy zazwyczaj pozostają w tym czasie w szpitalu, gdyż wymagają one stałej kontroli lekarskiej. Sprawdzany jest wówczas na bieżąco za pomocą USG, KTG i innych badań laboratoryjnych stan dziecka. Ponadto kobiecie podaje się kroplówki z witaminą C i glukozą, a także sterydowe leki. WCC może być wskazaniem do przyśpieszenia porodu albo dokonania cesarskiego cięcia. Przeważnie jednak prawidłowo i wcześnie rozpoznane oraz odpowiednio leczone kończy się porodem naturalnym. Co istotne, jego wystąpienie w podczas pierwszej ciąży, skutkuje dużym prawdopodobieństwem, iż pojawi się ono znowu przy następnej. Ważne w takim wypadku jest zachowanie właściwej diety już od początku kolejnej ciąży. W związku z tym, że cholestaza to choroba wątroby, konieczne jest na przykład, aby przyszła mama zrezygnowała z surowych i smażonych produktów, na rzecz gotowanych. Powinna też ograniczyć tłuszcze i zupełnie zrezygnować z napojów gazowanych i słodzonych, a także ze słodyczy. Ważne jest, że choć kobieta nie jest w stanie uchronić się przed tą chorobą, gdyż jak twierdzą jedni ma ona podłoże genetyczne, według innych zaś jest wynikiem nadwrażliwości na pewne hormony, prawidłowa pielęgnacja w czasie ciąży, może zapewnić zupełnie normalne rozwiązanie i urodzenie zdrowego malucha. Zatem zamiast nadmiernie się martwić, warto pamiętać, że WCC dotyczy bardzo niewielu kobiet w ciąży, a najlepszym rozwiązaniem jest uważne śledzenie przebiegu ciąży i kontakt z lekarzem w razie wystąpienia jakiś niepokojących objawów.
W naszej aptece, każda Pani będąca w ciąży znajdzie dla siebie wiele specjalistycznych preparatów, które mogą okazać się przydatne:

 

Palmers Oliwka kojąca dla kobiet w ciąży- stworzona specjalnie z myślą o skórze pań w okresie ciąży. Wygładza i koi suchą, swędzącą skórę, poprawia jej elastyczność i jędrność.

Doppelherz activ Mama dla kobiet w ciąży i karmiącychkompletne źródło witamin, minerałów i DHA niezbędnych podczas całego okresu ciąży i karmienia piersią.


 

Źródło zdjęcia: parenting.com i telegraph.co.uk

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*