Choroba zwyrodnieniowa stawów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroba zwyrodnieniowa stawów Tag: ból mięśni    ból stawów    leczenie bólu stawów    zwyrodnienie stawów

Bóle stawów są jednymi z najczęstszych i przeważnie najdokuczliwszych objawów schorzeń układu ruchu. Często towarzyszą im również inne dolegliwości, jak np. miejscowy obrzęk i zaczerwienienie, poranna sztywność czy nawet gorączka. Ból stawów może być następstwem urazu mechanicznego wskutek jego obciążenia nadmiernym wysiłkiem fizycznym bądź stanu zapalnego rozwijającego się w jego obrębie i znamiennego dla reumatoidalnego zapalenia stawów, polimialgi reumatycznej oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.

Schorzenie osób starszych

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na zmniejszeniu ilości i zubożeniu jakości chrząstki stawowej, odpowiadającej za amortyzowanie manewrów ruchomego połączenia, jakim jest staw. Najczęstszym jej objawem jest właśnie specyficzna bolesność stawu szczególnie przy wykonywaniu ruchów oraz jego sztywność, występująca przeważnie rano po przebudzeniu się. Powszechnie sądzi się, iż to schorzenie dotyczy osób starszych w podeszłym wieku, ponieważ staw „zużywa się” wraz z wiekiem, natomiast źródło bólu nie jest znane. Można wtedy mówić o pierwotnej chorobie zwyrodnieniowej stawów. Aczkolwiek ból stawów z dużą częstotliwością jest również domeną młodych sportowców, którzy pod wpływem intensywnych treningów obciążają, a w konsekwencji osłabiają tkankę stawową oraz więzadła i ścięgna otaczające ją.

Czynniki ryzyka zachorowania

Źródłem choroby zwyrodnieniowej stawów – oprócz wspomnianego wyżej wieku i intensywnych ćwiczeń – jest praca zawodowa, szczególnie fizyczna, w której można być narażonym na niekorzystne długotrwałe stanie połączone z unoszeniem masywnych przedmiotów bądź częste zginanie stawów biodrowych i kolanowych przy wykonywaniu niektórych czynności. Spośród sportów przyczyniających się do schorzeń stawów są m.in. piłka nożna i wyczynowy taniec, chociaż właściwe ćwiczenia są w stanie umocnić mięśnie otaczające tkankę stawową. Nie bez wpływu na obciążenie stawów, szczególnie kolan, jest również nadwaga i otyłość, które sprzyjają rozwojowi choroby zwyrodnieniowej. Natomiast jej wtórną odmianę powodują czynniki genetyczne oraz anatomiczne wady w budowie samego stawu.

Profilaktyka

Generalnie rzecz ujmując, na większość czynników sprawczych choroby zwyrodnieniowej stawów jesteśmy w stanie wpłynąć m.in. dbając o utrzymanie prawidłowej masy ciała, rehabilitację lub operację wrodzonych wad anatomicznych budowy stawu oraz czynny udział w dyscyplinach sportu, które pomogą zadbać o kondycję fizyczną bez zbytniego obciążania stawów, jak np. pływanie. Jednak co zrobić w przypadku wykonywania ciężkiej fizycznej pracy? Ideałem byłaby zmiana jej na inną, w której nie będziemy nadwerężać swoich stawów, bądź przeniesienie na inne stanowisko. Jednakże choć nie zawsze jest to wykonalne, to warto np. przy długotrwałej pracy na stojąco, robić sobie regularne przerwy i odpocząć siedząc. Istnieją jednak przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów, które są od nas niezależne, jak np. obciążenie dziedziczne, wiek oraz przynależność do płci żeńskiej, częściej niż mężczyźni cierpiące na schorzenia stawów po okresie menopauzy. Dlatego w przypadku nasilenia bólów stawów oraz zauważenia jakichkolwiek towarzyszących im dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może okazać się i tak, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne bądź nawet operacyjne.

 

Oto propozycje środków leczniczych, które pomogą Tobie w utrzymaniu dobrej kondycji stawów oraz przyniosą natychmiastowe ukojenie w bólu:

 

4Flex Cassis o smaku czarnej porzeczki, 30 saszetek – w jego innowacyjnym składzie odnajdziemy Kolagen Nowej Generacji, który wzmocni Twoje stawy i uchroni przed ich bólem oraz schorzeniami. Wspiera regenerację tkanki chrzęstnej i stymuluje jej odbudowę. Idealny w minimalizowaniu dolegliwości o charakterze reumatycznym. Ponadto nowoczesna formuła kolagenu sprawia, iż korzystają na nim również skóra, włosy i paznokcie.

 

ThermaCare Plecy, plaster rozgrzewający, 2 sztuki – to nowa efektywna metoda na ból pleców, szyi, barku i nadgarstków. Już nie trzeba przyjmować leków, aby złagodzić cierpienie obolałych mięśni i stawów. ThermaCare to kompresy samorozgrzewające, które dzięki pobudzeniu termoreceptorów skóry likwidują źródło bólu.

 

Naproxen Plus żel, 100 g – idealny produkt leczniczy w postaci płynnego żelu na bóle stawów i mięśni związane z urazami oraz stanami zapalnymi tkanek miękkich , jak np. zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów. Pomocny przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach oraz zwichnięć.

 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*