Chorwacja

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Chorwacja była potentatem turystycznym jeszcze jako element Jugosławii. Od 1990 roku pozycja zaczęła się komplikować, bo na Bałkanach miały miejsce konflikty zbrojne. Aczkolwiek zanim wojna trwale się zakończyła, turyści powrócili. Poniektórzy odpoczywali, słuchając wystrzałów. Tymczasem ceny, urok krajobrazu oraz klimat przyciągały jak magnes. Ceny nie są w tym momencie tak niskie, jednakże pozostałe walory bez zmian. Podczas wojny zniszczeniu uległa baza turystyczna a także zabytkowe miasta: Pula, Split, Dubrownik, Zadar, jednak od 1997 roku przemysł turystyczny jest pomału odbudowywany i Chorwacja staje się coraz to bardziej popularna. Nic nadzwyczajnego, to piękny kraj o unikalnym charakterze. Klimat, środowisko, architektura, kultura charakterystyczna dla basenu Morza Śródziemnego, jednakże ze słowiańską duszą oraz nostalgią, kolory, zapachy, smaki sprawiają, iż ciężko zapomnieć Chorwację

Jej kulturę formowały wpływy zachodnioeuropejskie, śródziemnomorskie a także słowiańskie. Chorwaci jako Słowianie są sympatyczni i serdecznie nastawieni do przybyszów. Polacy mogą się nawet całkiem dobrze porozumiewać z Chorwatami. Nie zapominajmy jednakże, że mają w sobie co-nieco z południowców. Donośnie i ekspresyjnie mówią, sumiennie zaliczają popołudniową sjestę, a do życia ożywiają się wieczorem.

Żeglarstwo oraz nurkowanie

Coraz bardziej wzięte jest żeglowanie wzdłuż wybrzeży Chorwacji. Wyspy, wysepki, zatoki, zatoczki oraz lazurowe wody Adriatyku działają na zmysły, opowieść mówi, że dokładnie tam zapuścili się Argonauci z Jazonem na przedzie. Jak oni do portu, tak my możemy zawinąć do odpowiednio zorganizowanych przystani jachtowych przykładowo na półwyspie Peljesac, na wyspie Korčula bądź na wyspie Lastovo. Zostaniemy przyjęci po królewsku, jeżeli tylko po królewsku zapłacimy. Z powodu niewielkich odległości Chorwację ochoczo odwiedzają Włosi, bo wakacje tam są tańsze aniżeli na Półwyspie Apenińskim oraz Niemcy. Polacy plasują się mniej więcej koło siódmego miejsca. Jest to kraj interesujący nie tylko zważywszy na klimat oraz bogactwo zabytków, ale także dlatego, że niedaleko w Europie mamy porywające miejsca do nurkowania. Morze dostarcza ponad 85 zarejestrowanych i scharakteryzowanych punktów do nurkowania. Można tam pływać dookoła antycznych łodzi, podziwiać podziemne skały porośnięte koralowcami, morskie jaskinie i wraki statków wojennych zamieszkałe przez stada ryb.

Baza noclegowa

Chorwacja jednak na całym swoim terenie daje sposobność wyboru spośród rozlicznej kategorii hoteli oraz restauracji. Dość modne jest podejmowanie turystów przez gospodarzy, czy to na nocleg, bądź tylko na degustację czy też zakupy płodów rolnych. Pomidory i papryki prosto z krzaka, owoce morza prosto z łodzi oraz wino prosto z piwniczki to jedne z największych dóbr tego państwa. Jeżeli uda nam się dostać zaproszenie do któregoś z gospodarstw na prowincji, o co nie jest tak ciężko, możemy brać udział w doniosłej chwili degustacji świeżego bimbru czyli słynnej rakiji – mocnego alkoholu filtrowanego z młodego wina z winogron, moreli, śliwek.

Miasta

W Chorwacji są trzy sztandarowe ośrodki turystyczne – brzeg Morza Adriatyckiego, stołeczny Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Warto jednak poszukać wiadomości o mniej odwiedzanych szlakach, ponieważ tłumy turystów w najbardziej popularnych kurortach mogą być czasami męczące. Można się przykładowo wybrać autostradą do Pagu, Trogiru bądź Splitu, ale po drodze poznać kawał prześlicznej Chorwacji. Wędrówka nie będzie uciążliwa, bo tamtejsze drogi są nadzwyczaj dobrze utrzymane. Pojedziemy wzdłuż malowniczego Podgórza Velebitu, podziwiając widok Przedgórza Dynarskiego. Potem poznamy miejsca, które nas urzekną: miasta Varaždin, plus Medvedicę, Trakošćan – renesansowy zespół pałacowy nad jeziorem, Krapinę – paleontologiczne stanowisko, gdzie znaleziono pozostałości człowieka neandertalskiego, Ozalj – szczątki średniowiecznego zamku Frankopanów, Otocac – mur oraz baszty z okresu ekspansji tureckiej na Bałkany, Gospić – miasteczko folklorem słynące, Obrovac – niezwykłość chorwackiej przyrody – wąwóz rzeki Zrmanji, którym możemy popłynąć, Murter – wyspę żyjącą z połowu owoców morza. W Chorwacji istnieje 8 parków narodowych i aż 7 z nich leży nad morzem bądź w jego pobliżu.

Wina

To, że Chorwacja słynie z win, to żadna nowina – doliczono się ok. 700 gatunków trunku Dionizosa. Rzadziej kojarzy się z lawendą. A olejki lawendowe z miejscowych bazarów to praktyczna i pięknie aromatyczna pamiątka. Chorwacja to także idylla dla żeglarzy – linia wybrzeża ma 5790 km, z czego 4 tys. przypada na wybrzeża wysp.

Wybrzeże

Wybrzeże Chorwacji ma nader różne oblicza. Wyścielone żwirem zatoki oraz zatoczki, miejscami plaże piaszczyste, a zwłaszcza skały, umożliwiają wybrać należycie każdą scenerię kąpieli w wodach Adriatyku. Natomiast dzięki nasłonecznieniu, siegającemu 2500 godzin w roku, wyspy Chorwacji należą do w największym stopniu słonecznych regionów turystycznych w Europie. Chorwacka gościnność znana jest wszystkim tym, którzy wprawdzie raz tu odpoczywali.

Jaskinie

Podczas kiedy turyści poszukują całkowicie nowych przeżyć, niesłychanie ważne jest aby im zaoferować plany całkowicie odmienne od zwykłych. Bowiem na świecie coraz bardziej rośnie zamiłowanie badaniem świata podziemnego – trzeba wspomnieć, że w Chorwacji znajduje się poniekąd 7500 różnorodnych jaskiń, pieczar oraz grot.

Wysepki

Chorwacja czeka na was, żebyście drogocenne dni swoich wczasów spędzili żywiołowo, kolorowo, i inaczej niż do tej pory. Jest to kraj gdzie spotykają się Morze Śródziemne, Alpy oraz Równina Panońska, a wszystko ogółem tworzy niepowtarzalną równowagę oraz niezwykle piękny całokształt. Chcielibyście spędzić odpoczynek na bezludnej wysepce, czy też w latarni morskiej?! I to jest możliwe, czemu nie? Choć możliwości jest multum, rekomenduję gorąco archipelag Kornaty, który buduje 170 wysp i wysepek oraz pozwala na ucieczkę od dzisiejszego stylu życia. Możliwy jest odpoczynek na zupełnym pustkowiu na "prywatnej" wysepce albo w sąsiedztwie wioski rybackiej, czy chaty rybackiej położonej po drugiej stronie wyspy. Maksymalna odległość od morza wynosi 20 metrów. Chaty oferują istotny komfort i wyposażenie. W razie kiepskich połowów nie musicie się niepokoić. Łódź z żywnością przypływa co drugi dzień. Morze chorwackie jest nie tylko ciekawe dla żeglarzy, lecz przyciąga także wielu amatorów nurkowania. Chorwacja to jeden z najcieplejszych i w najwyższym stopniu słonecznych krajów Europy. W pobliżu linii brzegowej znajduje się 1185 malowniczych wysp. Największe, takie jak Brać, Hvar, Korćula, Pag bądź Krk cieszą się co roku dużą sławą pośród turystów. Niemal nigdzie nie znajdziecie morza, tak wspaniałego jak chorwackie, ani wybrzeża które nie zostało obecnie okute w bloki betonowe, ani miasta, które choćby jak Zagrzeb, choć całkiem nie małe, utrzymało dusze jeszcze nie zniszczoną przez ludzkie wyobcowanie.

Przemysł turystyczny

Chorwacja została wyjątkowo obdarzona przez naturę: przyciąga turystów łagodnym klimatem, olśniewa uroczymi krajobrazami, imponuje krystalicznie czystym morzem w malachitowym odcieniu i ciągle nieskażonym przez cywilizację środowiskiem przyrodniczym. Jej wybrzeża należą do najpiękniejszych w Europie. Mieszkańcy są tu szczerze życzliwi i gościnni, a sztuka kulinarna przepyszna. Chorwacja to miejsce porywających darów natury, nie zatłoczone plaże, przeważnie kamieniste oraz błękitne i ciepłe morze, zniewalające krystalicznie czystą wodą. Urokliwe zatoki, przylądki oraz wyspy tworzą warunki do miłych kąpieli, zaś urodę wybrzeża, wysp i zatoczek uwydatnia bujna roślinność śródziemnomorska. Iglaste i bukowe lasy żyją w symbiozie z gajami oliwnymi oraz winnicami, a migdałowce i figowce, pinie, drzewa cyprysowe plus palmy nadają wybrzeżu szczególny charakter. Okazałe zabytki zagwarantowały Chorwacji miejsce w kulturze europejskiej. Nie sposób wymienić wszystkiego, co na to zasługuje. Miasto – pomnik Dubrownik, Split z Pałacem Dioklecjana, Bazylikę Eufrazego w Poreću, średniowiecznie centrum Trogiru, budowla teatru w Hvarze.

Atrakcje

Dyskoteki, restauracje winne, wypożyczalnie rowerów, łodzi oraz innego sprzętu sportowego, rejsy na “pirackich” statkach dla piratów dużych i małych, wycieczki nad Jeziora Plitwickie bądź do Słowenii do jaskini Postojna. Odpoczynek w Chorwacji to prawdziwy relaks dla każdego. Dla zamożnych i tych mniej bogatych. Dla młodych oraz dla starszych. Dla dorosłych a także dla dzieci. Dla lubiących sielski urlop i dla tych w wyższym stopniu energicznych. Chorwacja jako państwo usposobione bardzo na turystów doświadcza ostatnimi czasy oblężenia. Coraz to więcej osób dowiaduje się o tym, że wakacje w Chorwacji zawsze należą do udanych zwłaszcza ze względu na przychylny klimat. Nie inaczej, nie można tutaj na niego narzekać. Pogoda stale dopisuje turystom, wszystko stąd że chorwackie plaże należą do jednych z najbardziej słonecznych na naszym kontynencie.

Klimat

Chorwacja posiada wprost uformowany dla rozwoju sektora turystycznego klimat. Obszary nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się tutaj, można mieć całkowitą pewność, że pogoda nas nie rozczaruje. Chorwacja staje się pomału jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów. Jest to bez wątpienia raj dla żeglarzy, w tym również tych najbardziej majętnych, opływających chorwackie wyspy oraz wysepki swoimi nowoczesnymi łodziami. Coś dla siebie znajdą w tym miejscu również miłośnicy nurkowania, zarówno ci profesjonalni, jak i początkujący pasjonaci. Chorwacja ma jeden z najmniej zniszczonych podwodnych światów na kontynencie europejskim. Chorwacja to bez wątpliwości kraj, który zamieszkują piękności o smutnych oczach i ognistych śródziemnomorskich ustach. Takimi opisami czasopismo przyciąga do Chorwacji licznych mężczyzn, ale również wymienia trochę innych chorwackich atrakcji – zwłaszcza bogate życie nocne oraz dobrą ofertę gastronomiczną. Chorwacja to nie tylko krajoznawczy szlagier Europy. Wedle artykułu zamieszczonego w magazynie dla mężczyzn – "Men’s Journal", okolica nadmorska Chorwacji słynie dzięki pięknie natury, a także unikalnej urodzie dziewcząt.

 

Chorwacja 5.0 out of 5 based on 1 votes.

Chorwacja była potentatem turystycznym jeszcze jako element Jugosławii. Od 1990 roku pozycja zaczęła się komplikować, bo na Bałkanach miały miejsce konflikty zbrojne. Aczkolwiek zanim wojna trwale się zakończyła, turyści powrócili. Poniektórzy odpoczywali, słuchając wystrzałów. Tymczasem ceny, urok krajobrazu oraz klimat przyciągały jak magnes. Ceny nie są w tym momencie tak niskie, jednakże pozostałe walory bez zmian. Podczas wojny zniszczeniu uległa baza turystyczna a także zabytkowe miasta: Pula, Split, Dubrownik, Zadar, jednak od 1997 roku przemysł turystyczny jest pomału odbudowywany i Chorwacja staje się coraz to bardziej popularna. Nic nadzwyczajnego, to piękny kraj o unikalnym charakterze. Klimat, środowisko, architektura, kultura charakterystyczna dla basenu Morza Śródziemnego, jednakże ze słowiańską duszą oraz nostalgią, kolory, zapachy, smaki sprawiają, iż ciężko zapomnieć Chorwację

Jej kulturę formowały wpływy zachodnioeuropejskie, śródziemnomorskie a także słowiańskie. Chorwaci jako Słowianie są sympatyczni i serdecznie nastawieni do przybyszów. Polacy mogą się nawet całkiem dobrze porozumiewać z Chorwatami. Nie zapominajmy jednakże, że mają w sobie co-nieco z południowców. Donośnie i ekspresyjnie mówią, sumiennie zaliczają popołudniową sjestę, a do życia ożywiają się wieczorem.

Żeglarstwo oraz nurkowanie

Coraz bardziej wzięte jest żeglowanie wzdłuż wybrzeży Chorwacji. Wyspy, wysepki, zatoki, zatoczki oraz lazurowe wody Adriatyku działają na zmysły, opowieść mówi, że dokładnie tam zapuścili się Argonauci z Jazonem na przedzie. Jak oni do portu, tak my możemy zawinąć do odpowiednio zorganizowanych przystani jachtowych przykładowo na półwyspie Peljesac, na wyspie Korčula bądź na wyspie Lastovo. Zostaniemy przyjęci po królewsku, jeżeli tylko po królewsku zapłacimy. Z powodu niewielkich odległości Chorwację ochoczo odwiedzają Włosi, bo wakacje tam są tańsze aniżeli na Półwyspie Apenińskim oraz Niemcy. Polacy plasują się mniej więcej koło siódmego miejsca. Jest to kraj interesujący nie tylko zważywszy na klimat oraz bogactwo zabytków, ale także dlatego, że niedaleko w Europie mamy porywające miejsca do nurkowania. Morze dostarcza ponad 85 zarejestrowanych i scharakteryzowanych punktów do nurkowania. Można tam pływać dookoła antycznych łodzi, podziwiać podziemne skały porośnięte koralowcami, morskie jaskinie i wraki statków wojennych zamieszkałe przez stada ryb.

Baza noclegowa

Chorwacja jednak na całym swoim terenie daje sposobność wyboru spośród rozlicznej kategorii hoteli oraz restauracji. Dość modne jest podejmowanie turystów przez gospodarzy, czy to na nocleg, bądź tylko na degustację czy też zakupy płodów rolnych. Pomidory i papryki prosto z krzaka, owoce morza prosto z łodzi oraz wino prosto z piwniczki to jedne z największych dóbr tego państwa. Jeżeli uda nam się dostać zaproszenie do któregoś z gospodarstw na prowincji, o co nie jest tak ciężko, możemy brać udział w doniosłej chwili degustacji świeżego bimbru czyli słynnej rakiji – mocnego alkoholu filtrowanego z młodego wina z winogron, moreli, śliwek.

Miasta

W Chorwacji są trzy sztandarowe ośrodki turystyczne – brzeg Morza Adriatyckiego, stołeczny Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Warto jednak poszukać wiadomości o mniej odwiedzanych szlakach, ponieważ tłumy turystów w najbardziej popularnych kurortach mogą być czasami męczące. Można się przykładowo wybrać autostradą do Pagu, Trogiru bądź Splitu, ale po drodze poznać kawał prześlicznej Chorwacji. Wędrówka nie będzie uciążliwa, bo tamtejsze drogi są nadzwyczaj dobrze utrzymane. Pojedziemy wzdłuż malowniczego Podgórza Velebitu, podziwiając widok Przedgórza Dynarskiego. Potem poznamy miejsca, które nas urzekną: miasta Varaždin, plus Medvedicę, Trakošćan – renesansowy zespół pałacowy nad jeziorem, Krapinę – paleontologiczne stanowisko, gdzie znaleziono pozostałości człowieka neandertalskiego, Ozalj – szczątki średniowiecznego zamku Frankopanów, Otocac – mur oraz baszty z okresu ekspansji tureckiej na Bałkany, Gospić – miasteczko folklorem słynące, Obrovac – niezwykłość chorwackiej przyrody – wąwóz rzeki Zrmanji, którym możemy popłynąć, Murter – wyspę żyjącą z połowu owoców morza. W Chorwacji istnieje 8 parków narodowych i aż 7 z nich leży nad morzem bądź w jego pobliżu.

Wina

To, że Chorwacja słynie z win, to żadna nowina – doliczono się ok. 700 gatunków trunku Dionizosa. Rzadziej kojarzy się z lawendą. A olejki lawendowe z miejscowych bazarów to praktyczna i pięknie aromatyczna pamiątka. Chorwacja to także idylla dla żeglarzy – linia wybrzeża ma 5790 km, z czego 4 tys. przypada na wybrzeża wysp.

Wybrzeże

Wybrzeże Chorwacji ma nader różne oblicza. Wyścielone żwirem zatoki oraz zatoczki, miejscami plaże piaszczyste, a zwłaszcza skały, umożliwiają wybrać należycie każdą scenerię kąpieli w wodach Adriatyku. Natomiast dzięki nasłonecznieniu, siegającemu 2500 godzin w roku, wyspy Chorwacji należą do w największym stopniu słonecznych regionów turystycznych w Europie. Chorwacka gościnność znana jest wszystkim tym, którzy wprawdzie raz tu odpoczywali.

Jaskinie

Podczas kiedy turyści poszukują całkowicie nowych przeżyć, niesłychanie ważne jest aby im zaoferować plany całkowicie odmienne od zwykłych. Bowiem na świecie coraz bardziej rośnie zamiłowanie badaniem świata podziemnego – trzeba wspomnieć, że w Chorwacji znajduje się poniekąd 7500 różnorodnych jaskiń, pieczar oraz grot.

Wysepki

Chorwacja czeka na was, żebyście drogocenne dni swoich wczasów spędzili żywiołowo, kolorowo, i inaczej niż do tej pory. Jest to kraj gdzie spotykają się Morze Śródziemne, Alpy oraz Równina Panońska, a wszystko ogółem tworzy niepowtarzalną równowagę oraz niezwykle piękny całokształt. Chcielibyście spędzić odpoczynek na bezludnej wysepce, czy też w latarni morskiej?! I to jest możliwe, czemu nie? Choć możliwości jest multum, rekomenduję gorąco archipelag Kornaty, który buduje 170 wysp i wysepek oraz pozwala na ucieczkę od dzisiejszego stylu życia. Możliwy jest odpoczynek na zupełnym pustkowiu na "prywatnej" wysepce albo w sąsiedztwie wioski rybackiej, czy chaty rybackiej położonej po drugiej stronie wyspy. Maksymalna odległość od morza wynosi 20 metrów. Chaty oferują istotny komfort i wyposażenie. W razie kiepskich połowów nie musicie się niepokoić. Łódź z żywnością przypływa co drugi dzień. Morze chorwackie jest nie tylko ciekawe dla żeglarzy, lecz przyciąga także wielu amatorów nurkowania. Chorwacja to jeden z najcieplejszych i w najwyższym stopniu słonecznych krajów Europy. W pobliżu linii brzegowej znajduje się 1185 malowniczych wysp. Największe, takie jak Brać, Hvar, Korćula, Pag bądź Krk cieszą się co roku dużą sławą pośród turystów. Niemal nigdzie nie znajdziecie morza, tak wspaniałego jak chorwackie, ani wybrzeża które nie zostało obecnie okute w bloki betonowe, ani miasta, które choćby jak Zagrzeb, choć całkiem nie małe, utrzymało dusze jeszcze nie zniszczoną przez ludzkie wyobcowanie.

Przemysł turystyczny

Chorwacja została wyjątkowo obdarzona przez naturę: przyciąga turystów łagodnym klimatem, olśniewa uroczymi krajobrazami, imponuje krystalicznie czystym morzem w malachitowym odcieniu i ciągle nieskażonym przez cywilizację środowiskiem przyrodniczym. Jej wybrzeża należą do najpiękniejszych w Europie. Mieszkańcy są tu szczerze życzliwi i gościnni, a sztuka kulinarna przepyszna. Chorwacja to miejsce porywających darów natury, nie zatłoczone plaże, przeważnie kamieniste oraz błękitne i ciepłe morze, zniewalające krystalicznie czystą wodą. Urokliwe zatoki, przylądki oraz wyspy tworzą warunki do miłych kąpieli, zaś urodę wybrzeża, wysp i zatoczek uwydatnia bujna roślinność śródziemnomorska. Iglaste i bukowe lasy żyją w symbiozie z gajami oliwnymi oraz winnicami, a migdałowce i figowce, pinie, drzewa cyprysowe plus palmy nadają wybrzeżu szczególny charakter. Okazałe zabytki zagwarantowały Chorwacji miejsce w kulturze europejskiej. Nie sposób wymienić wszystkiego, co na to zasługuje. Miasto – pomnik Dubrownik, Split z Pałacem Dioklecjana, Bazylikę Eufrazego w Poreću, średniowiecznie centrum Trogiru, budowla teatru w Hvarze.

Atrakcje

Dyskoteki, restauracje winne, wypożyczalnie rowerów, łodzi oraz innego sprzętu sportowego, rejsy na “pirackich” statkach dla piratów dużych i małych, wycieczki nad Jeziora Plitwickie bądź do Słowenii do jaskini Postojna. Odpoczynek w Chorwacji to prawdziwy relaks dla każdego. Dla zamożnych i tych mniej bogatych. Dla młodych oraz dla starszych. Dla dorosłych a także dla dzieci. Dla lubiących sielski urlop i dla tych w wyższym stopniu energicznych. Chorwacja jako państwo usposobione bardzo na turystów doświadcza ostatnimi czasy oblężenia. Coraz to więcej osób dowiaduje się o tym, że wakacje w Chorwacji zawsze należą do udanych zwłaszcza ze względu na przychylny klimat. Nie inaczej, nie można tutaj na niego narzekać. Pogoda stale dopisuje turystom, wszystko stąd że chorwackie plaże należą do jednych z najbardziej słonecznych na naszym kontynencie.

Klimat

Chorwacja posiada wprost uformowany dla rozwoju sektora turystycznego klimat. Obszary nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się tutaj, można mieć całkowitą pewność, że pogoda nas nie rozczaruje. Chorwacja staje się pomału jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów. Jest to bez wątpienia raj dla żeglarzy, w tym również tych najbardziej majętnych, opływających chorwackie wyspy oraz wysepki swoimi nowoczesnymi łodziami. Coś dla siebie znajdą w tym miejscu również miłośnicy nurkowania, zarówno ci profesjonalni, jak i początkujący pasjonaci. Chorwacja ma jeden z najmniej zniszczonych podwodnych światów na kontynencie europejskim. Chorwacja to bez wątpliwości kraj, który zamieszkują piękności o smutnych oczach i ognistych śródziemnomorskich ustach. Takimi opisami czasopismo przyciąga do Chorwacji licznych mężczyzn, ale również wymienia trochę innych chorwackich atrakcji – zwłaszcza bogate życie nocne oraz dobrą ofertę gastronomiczną. Chorwacja to nie tylko krajoznawczy szlagier Europy. Wedle artykułu zamieszczonego w magazynie dla mężczyzn – "Men’s Journal", okolica nadmorska Chorwacji słynie dzięki pięknie natury, a także unikalnej urodzie dziewcząt.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*