Co poradzić na nadpotliwość?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Co poradzić na nadpotliwość?

Nadmierne pocenie się to częsty problem kobiet i mężczyzn, który może mieć poważny wpływ na jakość życia i poczucie własnej wartości. Istnieje wiele metod radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Dowiedz się, którą z nich najlepiej wybrać.

Czym się charakteryzuje hiperhydroza?

W naszym organizmie każdego dnia zachodzi szereg mechanizmów, które umożliwiają utrzymanie stałej temperatury ciała. Do jednego spośród nich zaliczamy pocenie, które może się nasilać w czasie upałów oraz ćwiczeń fizycznych. Niekiedy jednak gruczoły potowe naszego organizmu wydzielają więcej potu niż powinny – jest to, tzw. hiperhydroza.
Nadmierna potliwość najczęściej dotyka obszarów, takich jak: dłonie, pachy oraz stopy. Rzadziej przypadłość ta dotyka całego ciała, jednak w tym przypadku jest ona z reguły następstwem jakiejś choroby.
W wielu przypadkach osoby dotknięte tą przykrą dolegliwością unikają kontaktów społecznych. Co więcej, lęk przed poceniem się nasila dolegliwości związane z hiperhydrozą. Konsekwencją tego może być pogorszenie ogólnego samopoczucia i niechęć do otaczającego nas świata.

Metody radzenia sobie z nadpotliwością

Najpopularniejszym sposobem ograniczającym nadmierne wydzielanie potu jest stosowanie antyperspirantów. Zawarty w nich hydroksychlorekglinu powoduje czasowe zaczopowanie ujścia gruczołów potowych.
Niestety stosowanie zwykłych antyperspirantów nie zawsze okazuje się wystarczająco skuteczne. Wtedy warto sięgnąć po mocniejsze preparaty apteczne, które zawierają silniej działający chlorek glinu. Stosuje się je tylko i wyłącznie na noc. Początkowo każdego dnia przez okres tygodnia. Następnie częstotliwość stosowania takiego antyperspirantu zmniejszamy do 2-3 razy w tygodniu. Ogromną jego zaletą jest wysoka skuteczność działania. Niestety często powoduje on silne podrażnienia i stany zapalne skóry.

Jeżeli wyżej wymienione metody nie przynoszą zadowalających rezultatów u osoby dotkniętej nadmierną potliwością to wskazana jest wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności zleca on wykonanie badań, które wykluczą związek nadmiernego pocenia z występowaniem ewentualnych chorób wewnętrznych. Jeżeli stan zdrowia danej osoby nie budzi zastrzeżeń topoleca się wykonanie jontoforezy. Terapia ta polega na wykorzystaniu działania prądu elektrycznego w celu ograniczenia aktywności gruczołów potowych. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonanie ok. 10 zabiegów w serii. Niestety nie każdy dobrze toleruje działanie tej metody – może ona powodować dyskomfort oraz inne działania niepożądane.
W leczeniu nadpotliwości niezwykle skuteczne jest zastosowanie toksyny botulinowej. Terapia polega na śródskórnym podaniu tej substancji za pomocą zastrzyków w okolice partii cechujących się wzmożonym poceniem. Niestety zabieg jest dosyć kosztowny i trzeba go powtarzać co kilka miesięcy.

Ostatnim ratunkiem dla osób dotkniętych hiperhydrozą jest operacja chirurgiczna (sympatektomia), która polega na wycięciu określonych nerwów. Niestety wiąże się ona z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak: blizny, uszkodzenie innych okolicznych struktur oraz zakażenie rany pozabiegowej. W terapii przeciwko nadmiernej potliwości istotne jest to, aby w pierwszej kolejności leczenie prowadzić przy użyciu łagodniej działających środków. Dopiero w momencie, gdy dana metoda nie przynosi żadnych rezultatów, warto rozważyć bardziej inwazyjną terapię.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*