Choroby skóry

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroby skóry Tag: atopowe zapalenie skóry    czerniak    jak leczyć trądzik    problemy skóry    trądzik pospolity    trądzik różowaty

Skóra stanowi największy narząd w obrębie organizmu człowieka. Do jej podstawowych funkcji należy izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego oraz termoregulacja. W jej obrębie zlokalizowane są przydatki skórne takie jak mieszki włosowe, gruczoły łojowe oraz gruczoły potowe. Niestety bardzo często dochodzi do pojawienia się w obrębie skóry rozmaitych zmian chorobowych.  Choroby skóry należą do dolegliwości najbardziej zauważalnych. Bardzo często są one zlokalizowane w obrębie skóry twarzy i czasami nie sposób je ukryć.

Co powinnaś wiedzieć o podstawowych chorobach skóry?

 

Trądzik pospolity

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Charakterystycznym objawem tej choroby jest występowanie na powierzchni skóry w znaczącej ilości zmian takich jak zaskórniki i krosty. Typową lokalizacją trądziku są okolice twarzy i szyi, jednak zmiany te często pojawiają się również w obrębie skóry pleców, klatki piersiowej oraz ramion. Występowanie wyżej wymienionych zmian skórnych bardzo często powoduje obniżenie pewności siebie u osoby dotkniętej tym schorzeniem. Choroba skórna jaką jest trądzik najczęściej dotyka młodzież w okresie dojrzewania. Obecnie jednak można spotkać ten problem również w przypadku osób po 30 roku życia.

Czym trądzik jest spowodowany?

Trądzik najczęściej powstaje na podłożu skóry tłustej. Dla tego rodzaju skóry charakterystyczne jest wydzielanie w nadmiarze łoju skórnego. Bardzo często w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji bądź innych czynników dochodzi również do zaburzeń funkcjonowania skóry jakim jest nadmierne rogowacenie. W efekcie obumarłe komórki skóry zatykają ujścia gruczołu łojowego. W wyniku tego dochodzi do zaczopowania ujścia gruczołu łojowego co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników i krostek. Jedną z przyczyn trądziku jest również bakteria beztlenowa Propionibacterium acnes, w przypadku której okolica zaczopowanego ujścia gruczołu łojowego jest idealnym środowiskiem do rozwoju. To właśnie ta bakteria odpowiada za powstawania trądzikowych stanów zapalnych na powierzchni skóry.

Jak leczyć trądzik?

W terapii trądziku niezwykle istotna jest współpraca z lekarzem dermatologiem. Nie należy na własną rękę dobierać kosmetyków przeznaczonych do zwalczania zaskórników i krostek. Dermatolog oceni stan skóry i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Typowe kosmetyki przeciwtrądzikowe mają właściwości ściągające i przeciwzapalne. Do składników aktywnych w nich zawartych należą najczęściej: kwas glikolowy, kwas salicylowy, lipohydroksykwasy oraz retinoidy.  Wyżej wymienione składniki można znaleźć między innymi w serii kosmetyków Effaclar (La Roche Posay) oraz w serii Normaderm (Vichy). W terapii trądziku często stosuje się również leczenie doustne. Najpopularniejsze stosowane leki to Roaccutane, Acnenormin, Isotrex.

Trądzik różowaty

Podobnie jak trądzik pospolity, choroba ta jest bardzo uciążliwą dolegliwością i może znacznie obniżyć poczucie pewności siebie. Zmiany skórne są spowodowane czynnikami takimi jak nieodpowiednia pielęgnacja, a także ekspozycja na działanie słońca oraz naprzemienne działanie niskiej i wysokiej temperatury w okresie zimy. Etiologia trądziku różowatego nie jest znana. Zmiany chorobowe powstają na podłożu cery naczyniowej. Z reguły są one zlokalizowane w obrębie środkowej części twarzy. Początkowe stadium obejmuje tworzenie się na powierzchni skóry widocznej sieci rozszerzonych naczyń krwionośnych. Z czasem dochodzi do pojawienia się utrwalonego rumienia, a w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji dochodzi do powstawania na skórze grudek i krostek. W przypadku trądziku różowatego charakterystyczne jest to, że nie występują na skórze zmiany takie jak zaskórniki.

Jak leczyć skórę z trądzikiem różowatym?

Niewątpliwie patologia skórna jaką jest trądzik różowaty wymaga specjalistycznego leczenia. Z tego względu konieczna jest konsultacja lekarska. Za pomocą leków możliwe jest złagodzenie objawów skórnych. Leczenie jest bardzo skuteczne w przypadkach wczesnego etapu trądziku różowatego. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – koniecznie udaj się do dermatologa. W leczeniu trądziku różowatego lekarze stosują preparaty doustne zawierające retinoidy oraz preparaty do stosowania zewnętrznego zawierające metronidazol.

Bardzo ważne jest również to, aby unikać czynników powodujących nasilenie zmian skórnych. W przypadku osób z problemem trądziku różowatego nie zaleca się ekspozycji na promieniowanie słoneczne, spożywania alkoholu, intensywnego wysiłku fizycznego, spożywania bardzo gorących napoi i potraw oraz spożywania pikantnych produktów spożywczych.

Zaleca się stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, które wspomagają leczenie trądziku różowatego. Do preparatów tych zaliczamy np. ISIS RUBORIL Krem do cery ze skłonnością do rumienia 30ml

Atopowe zapalenie skóry

Dolegliwość ta objawia się już w wieku dziecięcym w postaci silnego łuszczenia się skóry, wysypki  w okolicach łokci i kolan oraz uporczywego swędzenia skóry. Choroba ta spowodowana jest przez genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu. W tym przypadku charakterystyczne są zaburzenia w obrębie naturalnej bariery ochronnej skóry, która jest nie w pełni wykształcona.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

W przypadku osoby dotkniętej atopowym zapaleniem skóry bardzo ważna jest eliminacja czynników uczulających z otoczenia i pożywienia. W leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. Bardzo ważne jest również wspomaganie leczenia poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kosmetyki do skóry atopowej powinny zawierać w składzie substancje silnie natłuszczające i łagodzące swędzenie. Godnymi polecenia preparatami są  kosmetyki marki Bioderma (Atoderm) oraz kosmetyki marki Uriage (Xemose).

Czerniak

Czerniak to choroba nowotworowa skóry wywodząca się z komórek barwnikowych. Choroba ta cechuje się dużą złośliwością i może powodować przerzuty do innych narządów. Główną przyczyną jej powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce oraz częste oparzenia słoneczne w dzieciństwie.

Czy nowotwór skóry można wyleczyć?

Profilaktyka chorób nowotworowych skóry polega na samokontroli znamion obecnych na skórze oraz co rocznej kontroli u dermatologa. Bardzo istotne jest stosowanie odpowiednio dobranych filtrów słonecznych – nie tylko w okresie silnego nasłonecznienia, ale także w czasie zimy czy jesieni. W przypadku samokontroli należy zwrócić uwagę na zmiany takie jak wielkość znamienia, asymetria, zmiany barwy czy występowanie krwawienia. Jeżeli zauważysz na skórze podobne objawy – koniecznie udaj się do lekarza.

Leczenie nowotworów skóry polega na chirurgicznym wycięciu zmiany z zachowaniem szerokiego marginesu zdrowej skóry. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie lokalnych węzłów chłonnych.

Choroby skóry mogą być bardzo uciążliwe dla osoby nimi dotknięte. To bardzo ważne, aby w przypadku jakichkolwiek objawów skonsultować się z lekarzem, gdyż dobrana przez niego metoda leczenia umożliwi wyleczenie skóry.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*