Gry planszowe dla dzieci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiedy za oknem pogoda niezachęcająca do przebywania na podwórku oddać warto się grom planszowym, które są świetną propozycją na mile spędzony wieczór, w czasie którego dziecko może nauczyć się ta wiele. Nasza pociecha ma wówczas możliwość nie tylko spędzenia czasu ze swoimi najbliższymi, ale również nauczenia się logicznego myślenia, opanowania strategii wygrywania i, trudnej dla wielu dzieci, sztuki przegrywania.

Choć wiele dzieci lubi gry komputerowe to właśnie planszowych nie powinno zabraknąć w dziecięcym pokoju. Domino, chińczyk czy grzybobranie to świetna alternatywa na jesienny wieczór spędzony w gronie rodzinnym. To właśnie one uczą dziecko kontrolowania emocji, sztuki liczenia, zapamiętywania, logicznego myślenia, wreszcie cieszenia się ze zwycięstwa, ale i umiejętności pogodzenia się z przegraną.

Sposób na przegraną

Grając z dzieckiem nie należy dawać mu wygrywać lecz grać zgodnie z wytycznymi. Dzięki temu dziecko uczy się reguł, zapamiętuje też szereg posunięć, które w kolejnej grze mogą pomóc mu wygrać. Warto zwracać również uwagę dziecku, jeśli nagina zasady dążąc do wygranej, uświadamiając mu przy tym, jak ważne jest granie fair i nie oszukiwanie.
Kiedy widzimy, że dziecko smuci się z przegranej, warto dać mu drugą szansę. To bardzo dobrze, jeśli nasza pociecha potrafi okazywać swoje uczucia, nawet te negatywne. To uczy ją radzenia sobie z emocjami, nad którymi z czasem będzie potrafiła zapanować. Nie należy zatem negować emocji dziecka, bowiem jest to pierwszy etap uczący je kontrolowania, a tym samym i opanowywania ich.

Gry planszowe pozwalają na granie z gośćmi, rodzicami, rodzeństwem. Każda z nich uczy przestrzegania zasad, dodatkowo w zależności od jej rodzaju może wspomagać naukę kolorów, kształtów, liczenia, czytania, pisania, zawsze są gwarancją dobrze spędzonego czasu.

Propozycje gier planszowych:

Grzybobranie
Każdy gracz pokonując trasę ma szansę na poznanie różnych gatunków grzybów oraz tego, jak zachowywać się w lesie. Przemieszczając się zbiera grzyby, za które otrzymuje punkty, wykonuje polecenia, na które natrafi na swojej drodze, zgodnie z poleceniami z instrukcji.
Gra posiada dwa rodzaje scenariuszy, które różnią się przygodami, z jakimi spotkają się gracze na trasie.
Od 5. roku życia.

Alfabet zgadywanka
W grze znajdują się kartoniki z zagadkami oraz odpowiedziami w postaci obrazków. Dorosły może odczytywać pytanie a dziecko wskazywać odpowiedź.
Gra uczy czytania ze zrozumieniem, rozwija logiczne myślenie, koncentracji.
Od 3. roku życia.

Domino – język angielski
W przypadku dzieci naukę języka obcego warto rozpocząć w postaci zabawy, dlatego doskonałym pomysłem jest domino językowe. Pozwala ono na poznanie słówek w języku angielskim w wyniku dobrej zabawy.
Wersja ucząca podstawowych czasowników, typu drink, sleep, run polega na dokładaniu do siebie kartoników z postaciami wykonującymi taką samą czynność, która dodatkowo napisana jest w dolnej części kartonika.
Od 4. roku życia

Ciuciubabka
Gra rozwijająca wyobraźnię, zmuszająca do wysiłku. Polega na odgadywaniu kształtów po zasłonięciu oczu maską dołączoną do zestawu.
Na grę tę składa się pięć różnych gier, w które można grać z gronie bliskich lub samemu. W jednym z wariantów należy dopasować kształt to wycięcia w planszy, dlatego gra ta może posłużyć małym dzieciom, którym nie należy zasłaniać oczu.
Od 5. roku życia, choć przy odstępstwach od reguł używania maski można sięgnąć po nią szybciej.

My little pony
Której dziewczynce nie spodoba się gra, w której porusza się kucykami biorącymi udział w wyścigu do zamku? W czasie podróży kucyki mają możliwość pokonywania drogi nie tylko po planszy, ale także balonem po niebie.
Od 3. roku życia.

Bystry maluch
Gra dająca pole do popisu, można ją bowiem wykorzystać zgodnie z instrukcją obsługi, choć skłania do swobodnego jej wykorzystania. Uczy spostrzegawczości, rozpoznawania kształtów, kolorów, ćwiczy pamięć.
Od 3. roku życia.

Gier planszowych jest bardzo dużo. Jeśli zatem stoimy przed dylematem, co kupić dziecku w prezencie urodzinowym, już teraz nie powinniśmy mieć z tym problemu. Proponujemy udać się do działu dziecięcego i sięgnąć po grę zwracając jednak uwagę na sugerowany wiek gracza.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*