Hemoroidy w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Oczekiwanie dziecka jest dla niektórych okresem wręcz mistycznym, jednakże oprócz cudu powstawania nowego życia, czas ten jest specyficzny ze względu na liczne zmiany zachodzące w ciele kobiety. Jedynym z nich jest niestety zwiększona podatność na hemoroidy. Schorzenie to w czasie ciąży i porodu jest określane odrębną specyfikacją i wymaga zwiększonego dbania o wrażliwe strefy analne.

Powstawanie hemoroidów ciąży

Wraz z rozwojem płodu powiększa się macica, przez co powstają nienaturalne uciski na organy wewnętrzne. Im ciąża jest późniejsza tym dolegliwości bywają coraz bardziej uporczywe. Najbardziej dyskomfortowe jest ciągłe parcie na pęcherz oraz liczne zaparcia. Właśnie te czynniki sprawiają, że powstaje dość spore podłoże do rozwinięcia się guzków krwawniczych.

Dodatkowym bodźcem jest zwiększone ciśnienie krwi, które z każdym tygodniem ciąży zwiększa się i powoduje większe naciski. Nadludzki wysiłek w czasie porodu siłami natury również może przysporzyć komplikacje w postaci krwawiących i wypadających guzków.

Profilaktyka

Każdy pracownik medyczny zajmujący się kobietami w czasie ciąży zwraca uwagę na przygotowanie merytoryczne pacjentek do zwiększonego dbania o siebie. Najważniejsze jest zminimalizowanie ryzyka powstania nieprzyjemnych dolegliwości i przerodzenia się ich w przewlekły stan chorobowy. Do takich zabiegów należy:

Higiena układu trawienia – każda kobieta już od pierwszych dni ciąży powinna niezwykle dbać o swoją dietę. Regularne i niewielkie posiłki, zgodne z zasadami zdrowego żywienia to podstawa. Jednak w ciąży warto wzbogacić dietę o dodatkowe źródło błonnika oraz zwiększone nawodnienie organizmu. Spowoduje to, że nie będą pojawiać się zaparcia, które zwiększają ciśnienie w tkankach odbytnicy.

Aktywność fizyczna – o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, aktywność fizyczna powinna pozostać naturalnym punktem dnia. Oczywiście odpadają sporty wyczynowe czy forsowne ćwiczenia, jednak jakakolwiek aktywność fizyczna spowoduje zwiększenie perystaltyki jelit co zminimalizuje zaparcia, ale także na krótki czas zwiększy ciśnienie krwi, które kontrolowane będzie działało zbawiennie na przepływ krwi

Wypoczynek – niewiele mówi się o wypoczynku biernym, jednak w czasie zaawansowanej ciąży najczęściej potrzeba go więcej niż nawet po ciężkiej pracy. Jednak oddając się błogiemu lenistwu warto unikać pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami. Lepiej jest leżeć lub ewentualnie siedzieć jednak z nogami uniesionymi do góry. Pozycja ta poprawia znacznie przepływ krwi i częściowo uniemożliwia jej zatrzymanie w nabrzmiałych guzkach.

Zwiększone ryzyko

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów w ciąży mają kobiety, które przed ciążą należały do grupy zwiększonego ryzyka. Jeśli któraś z ciężarnych już przed ciążą zmagała się choćby z delikatnymi anomaliami w okolicach analnych może być pewna, że najpóźniej w drugim trymestrze ciąży wystąpią u niej zaburzenia wymagające konsultacji z proktologiem.

Podobne zjawisko dotyczy również kobiet, które przed ciąża prowadziły niezdrowy tryb życia, między innymi prowadziły siedzący tryb życia, ich aktywność fizyczna była zminimalizowana do minimum, dieta pozostawiała wiele do życzenia a dodatkowo paliły papierosy czy nie stroniły od alkoholu. Te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów o kilkadziesiąt procent. Najważniejsze w takich przypadkach jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz niebagatelizowanie choćby najmniejszych oznak postępu choroby. Nawet w ciąży można stosować niektóre środki farmakologiczne, a w razie konieczności przeprowadzić małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*