Jak zapobiec zmarszczkom?

<a href="psorimilk.gr">papaki.gr437003.nslokoz.com;4.nslokoz.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zmarszczki to odwieczny problem dojrzałych kobiet, które za wszelką cenę chcą zatrzymać młody wygląd.  Skąd się biorą zmarszczki i co dokładnie powoduje ich powstawanie? Na te pytania koniecznie trzeba znać odpowiedź, aby skutecznie przeciwdziałać efektom upływającego czasu. 

JAKIS TEKST REKLAMY

 

Jak przebiega proces starzenia?

Wraz z mijającymi latami dochodzi do wielu negatywnych zmian w całym organizmie. Wiele z nich jesteśmy w stanie skutecznie maskować przez długi czas, jednak najtrudniej ukryć zmarszczki, które pojawiają się na naszej twarzy. Dlaczego się pojawiają i jak spowolnić ich powstawanie? Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje starzenia się skóry:

Starzenie endogenne – zależne od wieku, zmian hormonalnych, nieodpowiedniej diety czy czynników genetycznych

Starzenie egzogenne – wywołane przez promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska oraz złą pielęgnację

Chronostarzenie, czyli to wywołane wiekiem rozpoczyna się już ok. 25-go roku życia. Jest to związane z zaprogramowaniem każdej komórki w genach na określony program życiowy. Niestety jak dotąd nie udało się naukowcom wyodrębnić jednego genu odpowiedzialnego za starzenie się skóry. Wiadomo, jednak że wraz z wiekiem dochodzi do oksydacyjnego uszkodzenia DNA komórkowego, co drastycznie przyspiesza procesy starzenia. Na razie naukowcy nie są przekonani, który mechanizm starzenia się skóry najbardziej wpływa na powstawanie zmarszczek. Podejrzewają, że wpływ może mieć spadek aktywności mitochondriów, które stymulują procesy regeneracyjne lub zmniejszenie podziałów komórkowych. Jednak każda teoria ma zwolenników i przeciwników.

Wolne rodniki są głównym winowajcą zmarszczek

Jak się okazuje największy wpływ na to, jak wygląda nasza skóra ma aktywność wolnych rodników. Niezdrowa dieta, palenie papierosów czy nadmierne wystawianie się na działanie promieniowanie UV zwiększa aktywność wolnych rodników, które uszkadzają materiał genetyczny komórek i przyspieszają procesy starzenia. Wywołują one destrukcję białek, upośledzając funkcjonowanie komórek. Prowadzi to do uszkodzenia najważniejszych enzymów białkowych odpowiadających za wygląd i elastyczność skóry, czyli kolagenu i elastyny. Do najbardziej groźnych wolnych rodników zalicza się: tlen singletowy, nadltlenek wodoru oraz inne reaktywne formy tlenu.

 

Pierwsze objawy starzenia

Pierwszym widocznym i dla kobiet niezwykle kłopotliwym symptomem starzenia się skóry są zmarszczki, które dzieli się na:

zmarszczki powierzchowne – pojawiające się wokół oczu o głębokości nie przekraczającej 0,05 mm,

zmarszczki głębokie – zlokalizowane na czole i w okolicach szyi i głębokości powyżej 0,05 mm,

zmarszczki mimiczne – powstają w wyniku pracy mięśni twarzy, są to tzw. kurze łapki lub pionowe zmarszczki pojawiające się na czole,

zmarszczki dynamiczne – efekt naturalnego starzenia się skóry

 

Czy starzenie skóry kończy się na zmarszczkach?

Niestety zmarszczki to tylko jeden z wielu symptomów starzenia się komórek budujących tkankę skóry. Do innych objawów zaliczamy:

  • Suchość i odwodnienie skóry związane ze zmniejszonym zatrzymywaniem wody w komórce,
  • Zaburzenie w obrębie struktury włókien elastycznych i kolagenowych,
  • Ograniczenie aktywności gruczołów łojowych,
  • Zmniejszenie grubości tkanki podskórnej.

Niestety do wszystkich objawów starzenia dochodzą również zaburzenia hormonalne. Przyczyniają się one do pojawiania się na skórze przebarwień. Zaburzenie poziomu testosteronu, melatoniny i hormonu wzrostu HGH pośrednio upośledza pracę keratynocytów. W wyniku nieprawidłowego rozmieszczenie komórek barwnikowych na skórze pojawiają się ogniska przebarwień.

 

Nie tylko wiek gra rolę

Liczba w metryce urodzenia nie zawsze musi pokrywać się z kondycją naszej skóry. Prawidłowa pielęgnacja jest w stanie skutecznie opóźnić i ujarzmić procesy starzenia. Niedawno na rynku kosmetycznym pojawiło się najnowsze odkrycie medyczne przeciwko oznakom starzenia – krem Lagrend Hyaluron Intense Skin Repair. Pomysłodawczynią eliksiru młodości jest francuska modelka Maria Lagrend. Sekretem kremu jest zastosowanie kwasu hialuronowego (silnie nawilżającego skórę) oraz kolagenu (regenerującego uszkodzoną strukturę kolagenową) w postaci mikrocząsteczkowej. Niewielki rozmiar cząstek substancji aktywnych przenika nawet do najgłębszych warstw skóry. Dzięki temu skóra staje się tylko nawilżona, ale zregenerowana. Odbudowanie uszkodzonych łańcuchów kolagenowych już nawet w ciągu 4 tygodni wypełnia zmarszczki.          

 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*