Kapusta – cenne źródło witamin

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kapusta – cenne źródło witamin

Kapusta znana jest od 4 tysięcy lat. Uprawia się ją od 500 roku przed narodzinami Chrystusa, wtedy to została przywieziona do Europy przez Celtów. Kapustę dobrze się uprawia na terenach o chłodnym klimacie. Jest wysoce wydajna i dobrze się ją przechowuje. Dlatego też szybko stała się głównym warzywem uprawianym w Europie.

Pierwotnie kapusta wyglądała nieco inaczej, a swój teraźniejszy wygląd ukształtował się w średniowieczu. Kapuście przypisuje się wiele korzystnych cech np. zapobieganiu kaca spowodowanego wypitą zbyt dużą ilością alkoholu.

Istnieje wiele rodzajów kapust: biała, czerwona, pekińska…. Można ją konserwować poprzez kiszenie w solance. Domowa kiszona kapusta powstaje poprzez wypełnienie poszatkowana kapustą garnka glinianego, zalania jej mocno osolona wodą, przykrycia odwróconym spodkiem i przyciśnięcia odważnikiem. Garnek stawiamy w ciemnym miejscu na czas prowadzenia fermentacji (kilka tygodni).

Świeża kapusta szybko traci swoje właściwości odżywcze, dlatego powinno się ją spożywać od razu po przygotowaniu. Kapusta nie zawiera tłuszczów i cholesterolu. Jest za to bogatym źródłem witaminy C, zawiera 20mg sodu, 5g węglowodanów, 2g włókna pokarmowego, 3g cukrów, 1g białka, wapno i żelazo (1).

Warto jeść kapustę i pić przyrządzone z niego soki. Sok z warzyw może poprawiać nasze zdrowie i odporność organizmu, jednak nie wyleczy żadnej przewlekłej choroby. Sok z kapusty może łagodzić objawy wrzodów, ale ich nie wyleczy. Dlatego należy pić soki czy jeść świeże warzywa jako dodatek do zalecanej przez lekarzy terapii (2).

Babcie stosowały jeszcze liście kapusty na okłady. Na bóle reumatyczne najlepsze okazywały się okłady z kilku liści gotowanych przez 20 minut w małej ilości wody z dodatkiem dwóch cebul i łyżki otrąb. Sposób przygotowania był następujący: Po wyparowaniu wody umieszcza się rozgotowaną masę na grubym kawałku gazy lub płótna i przykłada na obolałe miejsce. Inny sposób to okład z surowych liści. Okłady z nich pomagały przy odmrożeniach, zwichnięciach, hemoroidach, zapaleniach żył, nerwobólach reumatycznych. Zbite kolano owijano liściem kapusty na noc i rano ból mijał .

Warto docenić zalety kapusty , często ją jadać i w razie potrzeby robić z niej okłady. 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*