Karmienie piersią – główne problemy i zalecenia diet

Karmienie piersią – główne problemy i zalecenia dietet
Karmienie piersią – główne problemy i zalecenia dietet
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Karmienie piersią – główne problemy i zalecenia diet

Wszyscy mówią o pozytywnym wpływie karmienia piersią, zarówno na matkę jak i dziecko. Jest też wiele poradników o tym jak przystawiać maluszka do piersi, co jeść itp. Nie ma zamiaru opisać u wszystkich szczegółów, bo zdaję sobie sprawę ile różnych książek i czasopism młode mamy czytają i ile wiadomości się w nich powtarza. Postaram się natomiast w skrócie opisać ( korzystając z wiedzy książkowej i własnych doświadczeń) jak radzić sobie z typowymi problemami. Oczywiście każde dziecko jest inne : jedno nie będzie miało kolek i można szybko jeść wszystko, a drugie będzie długo się przyzwyczajało. Jednak mam nadzieję, że rozwieję choć kilka wątpliwości.
Następny artykuł będzie dotyczył mojego subiektywnego spojrzenia na rozszerzanie diety niemowlaczka.

Nauka ssania

Nawyk chwytania piersi kształtuje się tuż p urodzeniu przy pierwszym przystawieniu do piersi. Dziecko umie ssać ale nie umie prawidłowo przystawiać się do piersi i w tym należy mu pomóc. Naukę najlepiej zacząć jeszcze w szpitalu ( przy życzliwości personelu), lub przy okazji wizyt położnej. W moim przypadku bardziej pomocna stała się położna, a w szpitalu każdy doradzał inaczej – niestety nikt skutecznie…. Najważniejsze to się nie poddawać, próbować i starać się jak najmniej tym wszystkim przejmować, bo maleństwo wyczuwa stres… a wtedy jak obie strony są zdenerwowane to już klęska. Podczas karmienia dziecko powinno być całym ciałem skierowane do piersi aby nie zaistniała potrzeba odwracania jego główki. Pomaga stymulowanie ust dziecka przytuleniem do policzka lub jego dolnej wargi. Gdy dziecko otworzy buzie, należy mu ją podać dość głęboko, a dolna warga powinna a być bezpośrednio pod brodawką.

Higiena piersi

Oczywiste jest, że trzeba dbać o higienę piersi ( przecież butelki się ciągle myje i parzy. Sparzać brodawek na szczęście nie trzeba, ale myć owszem i to najlepiej takim mydełkiem którym myjemy dziecko.

Co jeść

Niektóre mamy od razu mogą jeść wszystko, ale polecam na początek zacząć od pieczywa jasnego (zawsze je odradzam w dietach ale karmienie piersią na początku ma swoje prawa) z odrobina masełka, jogurt naturalny, kompot z jabłek. Inne pokarmy należy wprowadzać pojedynczo i stopniowo, aby móc sprawdzić reakcję dziecka. Istnieje tez teoria, że można zawsze jeść wszystko a mleko jest wytwarzane z tylko tych potrzebnych składników, jednak własne doświadczenie mnie nauczyło, że akurat tak nie było. Należy uważać z wprowadzaniem nowych potraw szczególnie cytrusów, sezonowych owoców bo mogą być posypywane (dlatego trzeba je umyć pod gorącą wodą) czy potraw smażonych ( to zalecam jak dziecko ma skończony roczek i to nie za często).
Na forum edieta.pl otrzymałam kiedyś pytanie o stosowaniu środków wspomagających odchudzanie w czasie karmienia piersią….Proszę pamiętać, że czas karmienia piersią to nie czas na preparaty z karnityną, tabletkami na przeczyszczenie, a nawet nie na zielona herbatę codziennie ( a raz w tygodniu)!!! Czas karmienia piersią to czas na danie dziecku przeciwciał, pożywnego mleka gwarantującego mu wszystkie składniki odżywcze (dlatego zaleca się łykanie tabletek z witaminami takich jak w ciąży, gdyż dieta z początku jest uboga). A biorąc pod uwagę dietę i czas poświęcony na opiekę i zabawę nad dzieckiem i tak traci się dużo kalorii i szybko chudnie.
Nie powinno się też jeść ciastek z kremami czy dań typu Fast food (mogą być nieświeże), a w razie problemów żołądkowych można pić herbatki przeznaczone dla dzieci na kolki i wzdęcia np. z rumiankiem, anyżem lub preparaty na kolki takie jak Esputicon.

Częstotliwość karmienia

 

Zaleca się karmienie na życzenie, szczególnie przez kilka pierwszych miesięcy. Dziecko półroczne można oduczać picia w nocy ( jeśli do tej pory nie przestało nam to przeszkadzać).

Bolące piersi

Dostępne są maści na brodawki (np. Maltan uelastyczniejace skórę czy Bepanthen po karmieniu na popękane brodawki) i silikonowe nakładki.

Odstawianie od piersi

Należy odstawiać dziecko stopniowo, najpierw rezygnować z karmienia piersią a potem w ciągu dnia. Oczywiście trzeba maleństwu wynagrodzić ten brak czułości przy podstawianiu do piersi i częściej go przytulać. Dobrze, gdy pomaga w tym czasie rodzina i np. tata trzymając dziecko w pozycji do karmienia, tuli je i daje butelkę z ciepłym sokiem lub mlekiem sztucznym.
Mam nadzieję, ze tych kilka rad pomoże młodym mamom w długim karmieniu swoich maleńkich pociech.
Proszę pamiętać, że najważniejsze jest obserwowanie maleństwa i jego reakcji na nowe pokarmy (prawidłowa kupka wyglądu jajecznicy, brak kolek) i cierpliwość, której życzę wszystkim mamom.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*