Kiedy wypadają włosy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Myjemy, pielęgnujemy, chronimy, a one i tak wypadają. Niestety odpowiednia pielęgnacja specjalnymi preparatami nie zawsze przynoszą spodziewane efekty. Wypadanie włosów to problem wielu osób.

Należy pamiętać, że człowiek codziennie gubi od czterdziestu do nawet stu włosów. Problem zaczyna się jednak dopiero wówczas, gdy włosy wychodzą „garściami”. Co wtedy robić?

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Aby skutecznie przeciwdziałać wypadaniu włosów, trzeba poznać przyczynę tego zjawiska. Jeżeli odpowiedzialne taki stan jest uszkodzenie mieszków włosowych, to  zwykłe kosmetyki odbudowujące strukturę włosa niewiele pomogą. Trzeba jak najszybciej zregenerować mieszki, żeby całkowicie nie zanikły. Za uszkodzenie mieszków włosowych winę ponoszą zaburzenia hormonalne. Dotykają one najczęściej mężczyzn po 50. roku życia i kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Łysienie jest kolejną przyczyną wypadania włosów. Te schorzenia można podzielić na pierwotne i wtórne. Do łysienia pierwotnego zaliczymy łysienie męskie i łysienie plackowate. Z kolei łysienie wtórne jest spowodowane różnymi chorobami, jak: niedoborem pokarmowym, zatruciami oraz łysieniem łojotokowym.

Łysienie kobiet i mężczyzn może być również wywołane przez choroby tarczycy. Przy nadczynności dochodzi do łysienia plackowatego lub ogólnego. Z kolei niedoczynność tarczycy powoduje, iż włosy stają się cienkie, suche i przerzedzone.

Niedobór takich składników jak: białko, aminokwasy, żelazo oraz cynk, przyczynia się do wypadania włosów, które znacznie się przerzedzają na całej powierzchni głowy. Szczególnie niebezpieczne są tzw. diety jednostronne. Również stres negatywnie wpływa na kondycję włosów.

Co robić przeciw wypadaniu włosów?

Po pierwsze zgłoś się do dermatologa, gdyż wypadanie włosów może mieć podłoże chorobowe, może być objawem różnych schorzeń. Należy określić przyczynę wypadania i ją zlikwidować. Dopiero później można działać przeciw wypadaniu włosów. Jeżeli zlikwidujemy sam objaw, problem może powrócić i być cięższy do wyleczenia. Obecnie medycyna zna wiele skutecznych sposobów przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów.

Można skorzystać z mezoterapii igłowej. Pod ta skomplikowaną nazwą kryje się bardzo prosty zabieg, w trakcie którego skórę głowy nakłuwa się cieniutką igiełką i wstrzykuje się specjalne koktajle odżywcze lub środki farmakologiczne, które odżywiają i odbudowują włosy. Kuracja jest przepisywana przez lekarza po wcześniejszym badaniu. Kilka zabiegów przynosi widoczne rezultaty. Mezoterapię wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej pod okiem lekarza.

Preparaty farmakologiczne wcierane w skórę głowy. Mają mniejszą skuteczność niż mezoterapia. Ale mogą być stosowane w domu. Niektóre leki mogą być wydawane wyłącznie na receptę.

Należy uzupełniać witaminy i mikroelementy! Nie powinno ich zabraknąć w twojej diecie. Białko, aminokwasy, żelazo, cynk decydują o kondycji włosów. Niedobory witamin i mikroelementów najlepiej uzupełniać specjalnymi preparatami witaminowymi (suplementy diety).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*