Kolagen – eliksir młodości i witalności

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Proteiny, z których zbudowane są włókna kolagenowe w skórze, ścięgnach, kościach, chrząstce stawowej oraz pozostałych tkankach łącznych, dostarczają siły i elastyczności organom. Kolagen jest głównym katalizatorem wzrostu tkanek oraz ich regeneracji. Wiele chorób typowych dla starzenia się jest ściśle powiązanych z ilością kolagenu w organizmie, czy też z zaburzeniami w zakresie jego produkcji. Kiedy kolagenu jest za mało w organizmie, cierpi na tym nasza dyspozycja fizyczna. Jego produkcja spowalnia się wraz z wiekiem, aż w końcu zmniejsza się w sposób drastyczny. Początkowo spostrzegamy to, gdy na naszej twarzy pojawiają się mikroskopijne linie i zmarszczki – już nawet około 25-30 roku życia. Nasza skóra z biegiem czasu wytwarza coraz mniej kolagenu, a rezultaty tego stają się coraz bardziej widoczne i odczuwalne. Skóra traci typowy atrybut młodości – promienność. Szybko tworzą się bruzdy i zmarszczki, naczynka oraz przebarwienia. Skóra staje się odwodniona, włosy słabną i matowieją.

Sekret wiecznej młodości?

Synteza kolagenu jest procesem, który zasługuje na uwagę tych, którzy chcą na długo pozostać młodzi i sprawni. Dlatego warto poważnie rozważyć każdy suplement diety, który dzięki zawartości kolagenu, może pobudzać proces naprawy i regeneracji naszej skóry, ciała i stawów, a ponadto zapobiega efektom ubocznym kuracji odchudzających.

Kluczowym elementem w tworzeniu oraz odbudowie tkanek jest zdolność przemiany kolagenu w inne substancje, w zależności od potrzeb. Aby rozwinąć masę mięśniową, ścięgna i wiązadła, zregenerować organy i skórę, nasze ciało musi uruchomić proces syntezy katalizatora, czyli substancji, która przyśpieszy przebieg reakcji chemicznych bez modyfikowania ich. Ten katalizator to właśnie kolagen.

W licznych badaniach, prowadzonych od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, wykazano pozytywny wpływ kolagenu na: utratę masy ciała, stan kości i tkanki łącznej, poprawę wyglądu skóry, usprawnienie metabolizmu, zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu (który wpływa między innymi na: utratę tłuszczu, rozwój masy mięśniowej, wzrost poziomu energii, miękkość i elastyczność skóry, jakość snu oraz usprawnia gojenie się ran i oparzeń).

Jak kolagen zapobiega starzeniu się skóry?

  • Przywraca elastyczność skórze przez pobudzanie do pracy elastyny, która wraz z kolagenem jest odpowiedzialna za jej nawilżenie i elastyczność.
  • Zmniejsza liczbę martwych komórek w warstwie rogowej skóry i w naskórku.
  • Poprawia wygląd naskórka oraz zapobiega przebarwieniom.
  • Przywraca koloryt skóry i zwiększa liczbę włókien elastyny.
  • Powoduje rozrost naczyń krwionośnych, zaopatrujących komórki w substancje odżywcze.
  • Wzmacnia naczynka krwionośne, dzięki czemu nie pękają.

Odchudzanie z kolagenem

W przeciwieństwie do wielu środków wspomagających odchudzanie, białka kolagenu nie szkodzą organizmowi, gdyż są naturalnym jego składnikiem. Kolagen pomaga efektywnie zagospodarować niechciane tłuszcze i cukry. Poza tym, ma jeszcze jedną wielką zaletę: po skutecznie przeprowadzonej kuracji odchudzającej skóra traci swoją jędrność, a w przypadku dużej utraty masy nadmiar skóry zaczyna wręcz wisieć, kolagen zaś, ze względu na swoje właściwości, zapobiega tym efektom ubocznym kuracji odchudzających.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*