Kwas chlorogenowy – ekstrakt w tabletkach

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kwas chlorogenowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy polifenoli, estrem kwasu chinowego i kawowego. W największej ilości występuje w ziarnach i liściach kawowca, płatkach słonecznika i suszonych śliwkach.

Kwas chlorogenowy może być skuteczny w walce z nadwagą i otyłością, gdyż  przyspiesza metabolizm. Zmniejsza bowiem poziom wchłaniania glukozy w wątrobie i jelicie cienkim, powstrzymując odpowiedzialny za to enzym glukozo-6-fosfatazę. Dzięki temu cukry nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Są od razu spalane, aby pozyskać niezbędną do codziennej aktywności energię. Z tych względów większość dietetyków zaleca, aby łączyć przyjmowany kwas chlorogenowy z ćwiczeniami fizycznymi. Badania wykazały, że przyjmując go przez dłuższy czas, możemy zmniejszyć wchłanianie glukozy w jelitach o 6,9%. Kwas chlorogenowy hamuje także wzrost populacji preadipocytów, czyli tzw. komórek prekursorskich, z których powstają komórki tłuszczowe. Zmniejsza to znacznie ryzyko wystąpienia otyłości.

Odchudzające właściwości kwasu chlorogenowego potwierdzają badania naukowe. Jedno  z nich zostało przeprowadzone przez Joe Vinsona, chemika z Uniwersytetu w Scranton w amerykańskim stanie Pensylwania. Uczestniczyło w nim 16 ochotników, osiem kobiet i ośmiu mężczyzn. Przez 22 tygodnie otrzymywali po 1050mg zawierającego kwas chlorogenowy ekstraktu  z zielonej kawy. Dodatkowo wykonywali w tym okresie ćwiczenia fizyczne, a ich dzienna dieta nie przekraczała 2500 kalorii. Po zakończeniu eksperymentu masa ciała badanych spadła średnio o 8kg.

Obok wspomagania odchudzania, kwas chlorogenowy ma także inne ważne dla zdrowia właściwości.

Jako przeciwutleniacz chroni organizm przed wolnymi rodnikami, których nadmiar, zwany stresem oksydacyjnym może prowadzić do rozwoju miażdżycy, cukrzycy i nowotworów oraz przyspiesza procesy starzenia się organizmu.

W maju 2014 odkryto, że kwas chlorogenowy chroni przed uszkodzeniem cząstki retinolu, związku chemicznego odpowiedzialnego za przesyłanie bodźców wzrokowych do mózgu. Zdaniem japońskich uczonych zmniejsza on także o ¼ ryzyko wystąpienia udaru i wylewu krwi do mózgu.

Zalecana dawka kwasu chlorogenowego wynosi 800mg dziennie, czyli dokładnie tyle, ile znajduje się w jednej tabletce CGA800. Nie należy jej przekraczać. Jak wykazały przeprowadzone w 2014r. badania na holenderskim Uniwersytecie w Wagenigen, kwas chlorogenowy przyjmowany w bardzo wysokich dawkach podnosi ilość homocysteiny w osoczu, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia.

Tabletki CGA800 zawierają kwas chloro genowy pod postacią wyciągu z zielonych ziaren kawy. Ze względu na jej bardzo gorzki smak, producent CGA800 wybrał dla ekstraktu formę wygodnych w użyciu tabletek.

Tabletki te cieszą się coraz większą popularnością. Internetowe łącza pękają w szwach od komentarzy na ich temat. Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że tabletki te są świetnym sposobem na odchudzanie, inni, że po ich użyciu nie zauważyli żadnych efektów. Badania wykazały, że tabletki z ekstraktem z ziaren zielonej kawy są całkowicie bezpieczne w zalecanych dawkach. Warto po nie sięgać dla zwiększenia efektów stosowanej diety i ćwiczeń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*