Nowoczesne metody leczenia otyłości

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej oraz problemy o podłożu metabolicznym są dla wielu osób zmorą spędzającą sen z powiek. Według WHO poziom osób otyłych oraz z nadwagą zamieszkujących terytorium naszego kraju sukcesywnie wzrasta. Nie jest to dobra informacja dla zarówno dla zainteresowanych, jak też dla przyszłych pokoleń, których składki emerytalne będę przeznaczone na utrzymanie schorowanego bądź co bądź społeczeństwa. Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i skuteczne kroki, które doprowadzą do zmiany trybu życia oraz sposobu postrzegania otyłości to problem może z czasem urosnąć do rangi epidemii.

Leczenie otyłości niestety nie należy do najprostszych zadań i przede wszystkim nie obejmuje kompetencji służby zdrowia. W zależności od stopnia zaawansowania otyłości oraz występowania chorób towarzyszących, można wyróżnić następujące formy leczenia:

Leczenie dietetyczne otyłości – uważane jest za nierozłączna a bardzo często podstawową część opieki zdrowotnej nad osobą dotkniętą chorobą. Tej formie leczenia przypisuje się rangę nie mniejszą niż leczeni farmakologicznemu. Najogólniej rzecz ujmując leczenie dietetyczne, to zespół praktyk stosowanych w celu poprawy stanu zdrowia osoby poddawanej leczeniu.

Leczenie farmakologiczne otyłości – farmakologiczne metody leczenia otyłości stosuje się głównie u osób, których współczynnik BMI przekracza wartość 30 kg/m2 a pacjent ma problem z osiągnięciem 10% spadku masy ciała. Leczenie farmakologiczne otyłości stosuje się także wobec pacjentów, u których nadwaga związana jest z chorobami towarzyszącymi takimi jak cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie tętnicze (Mancini, Halpern, 2006)[i].

Leczenie chirurgiczne otyłości – wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości obejmują pacjentów, u których współczynnik BMI przekracza wartość 40 kg/m2 oraz tych, u których BMI przekracza 35 kg/m2 przy jednoczesnym występowaniu chorób towarzyszących otyłości, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, bezdech nocny, zmiany zwyrodnieniowe stawów lub z uwagi na wskazani społeczne.

Terapia behawioralna w leczeniu otyłości – metody wykorzystujące elementy psychoterapii skupiają się przede wszystkim na obserwacji i analizie zachowań pacjenta oraz próbie wywołania zmiany typowych postaw z zastosowaniem m.in. technik polegających na uczeniu emocjonalnym i na wzmocnieniu zewnętrznym.

Zmiana stylu życia – zmiana stylu życia jest o tyle skuteczna, na ile pacjent ją zastosuje. Innymi słowy nie ma fizycznej możliwości, aby kogoś zmienić na siłę, jeśli będzie się upierał przy swoim i ignorował wskazania dietetyków oraz lekarzy, kuracja i tak nie przyniesie rezultatów, mimo nawet najszczerszych chęci osoby otyłej.

Zwiększenie aktywności fizycznej – aktywność fizyczna oraz wszelkiego rodzaju sporty są bardzo dobrym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Niestety w przypadku zaawansowanej otyłości i wysokiego stopnia nadwagi, aktywność fizyczna może stać się źródłem jeszcze większych kłopotów zdrowotnych, ponieważ osłabione stagnacją mięśnie i stawy będą najprawdopodobniej się buntowały odmawiając posłuszeństwa, co może prowadzić do groźnych kontuzji. Jeśli jesteś osobą otyłą dobrze zaplanuj swój plan treningowy i nie zapominaj o rozgrzewce.


[i] Mancini M.C Halpern A. (2006): Pharmacological treatment of obesity, Arquivos Brasileiros de Endocrinologia & Metabologia, s.377-385

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*