Odwarstwienie siatkówki

<a href="titanpremium.de">Aftermarket439463.nslokoz.com;4.nslokoz.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Odwarstwienie siatkówki to taki mały zawał serca dla oka – rozwija się szybko i może być bardzo niebezpieczne, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Co ważne – bywa tak, że rozwija się zupełnie bezobjawowo, a całkowite wyleczenie jest możliwe jeśli zaczniemy działać od samego początku choroby.

JAKIS TEKST REKLAMY

Siatkówka stanowi najważniejszą część oka. Jest odpowiedzialna za to, że rozpoznajemy obrazy i kształty. Jeśli z jakiegoś powodu traci kontakt z naczynówką odżywiającą jej warstwy, może nastąpić jej zwyrodnienie (obumierają czopki i pręciki w oku). Utrata kontaktu z naczynówką powstaje na skutek przedarcia lub dziury w siatkówce. Przez tę dziurę może może wylewać się płyn, którą pacjent widzi w postaci na przykład deszczu lub czarnych wirujących kropek. To właśnie ten wysięk powoduje stopniowe odwarstwianie się siatkówki. Im odwarstwienie siatkówki większe, tym szybciej przecieka przez nią płyn i tym szybciej trzeba rozpocząć leczenie.

Objawy

• Błyski w oku pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy
• Nagła utrata widzenia w jednej stronie oka (w zależności z której strony odwarstwiła się siatkówka
• Wrażenie że w oczach mamy przeszkadzające drobinki piasku
• Falowanie obrazu
• Coraz gorsze widzenie (stopniowa utrata wzroku)

Przyczyny

Odklejenie siatkówki może być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Przyczyną może być na przykład gwałtowne schylenie się lub dźwiganie ciężarów. Szczególnie narażone są osoby po przebytej operacji zaćmy oka. Jednak nie każdemu się to może przydarzyć, a lekarze zastanawiają się, co tak naprawdę ma wpływ na to, ze jedni są podatni na tę chorobę, a inni nie. Najprawdopodobniej w grupie najwyższego ryzyka są osoby po 50 roku życia, dlatego to one szczególnie powinny profilaktycznie chodzić do okulisty w celu zbadania siatkówki. Inne czynniki to:

• Cukrzyca
• Atopowe zapalenie skóry
• Wcześniactwo
• Krótkowzroczność (powyżej – 4 dioptrie)

Leczenie

Poza tym że pacjent powinien mieć zapewniony spokój i unikać jak ognia gwałtownych ruchów, wysiłku, dźwigania, schylania się (mogą pogłębić uszkodzenie oka), w większości przypadków konieczne jest skierowanie go na leczenie operacyjne. Dobór metody leczenie zależy od rodzaju odwarstwienia się siatkówki.

• Za pomocą implantów z gąbki lub taśmy silikonowej zakleja się dziurę w siatkówce, które przyszywa się do twardówki. Po zakończonym zabiegu pacjent nie powinien ich w ogóle czuć.

Laserowo – w przypadku, gdy nie doszło do znacznego odklejenia się można dziurę zacerować laserem.

Witrektomia – usunięcie z oka ciała szklistego (najnowocześniejsza obecnie metoda). W miejsce ciała szklistego wprowadza się olej silikonowy, który po kilku miesiącach lub latach należy wymienić. Zamiast oleju można zastosować specjalny gaz, który po kilku dniach jest wchłaniany przez oko.

Jeśli komuś zdarzyło się już odwarstwienie siatkówki bardzo ważne są częste wizyty kontrolne u okulisty, 3 lub 4 razy w roku. Dzięki temu można uchronić się przed odwarstwieniem siatkówki w drugim oku lub najgorszą z opcji – odklejenie się plamki ślepej, co może spowodować bezpowrotną utratę wzroku.

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*