Piersi w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Powiększenie piersi to jeden z pierwszych oznak ciąży. Stają się one pełniejsze, obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Taki właśnie stan powinien zastanowić nas, czy nie nosimy w sobie życia.

Piersi zwiększają się, bowiem w organizmie zwiększa się ilość estrogenów i progesteronu, co z kolei przyczynia się do zatrzymania wody. W związku z tym, iż w piersiach znajduje się największa ilość receptorów hormonalnych to właśnie one powiększają się najbardziej.
Na podobnej zasadzie reagują piersi przed miesiączką, tyle że w znacznie mniejszym natężeniu.
W okresie ciąży piersi rosną również dlatego, że zwiększa się objętość gruczołów mlekowych.
Zwiększenie biustu jest sprawą indywidualną, niekiedy rośnie minimalnie, czasami jednak nawet o cztery rozmiary. Wiedzieć należy, że wielkość biustu nie ma wpływu na ilość produkowanego w nim mleka.

Metamorfoza biustu

Zwiększenie biustu w czasie ciąży to nie jedyna zmiana, jaka w nim zajdzie. Zaobserwować można również zmianę obwódek i brodawek. Stają się one większe i ciemniejsze a na ich powierzchni niejednokrotnie pojawiają się grudki – gruczoły łojowe noszące medyczną nazwę: gruczoły Montgomery`ego.
Panie o jasnej karnacji niepokoją się często niebieskimi żyłkami. Taka sytuacja jest typowa, bowiem dochodzi tu do aktywacji gruczołów mlecznych – wszystko zatem jest w należytym porządku.
Kolejne zmiany, jakie można zaobserwować na powierzchni piersi to czerwone pęknięcia, zwane rozstępami. Za ich pojawienie się, nie tylko na piersiach, w dużej mierze odpowiadają uwarunkowania genetyczne.

Pielęgnacja piersi

Biust dla kobiety jest szczególnie ważną częścią ciała, dlatego powinniśmy o niego dbać także w czasie ciąży.

Wybór stanika

W związku z faktem, iż piersi w okresie ciąży powiększają się, należy monitorować ich objętość i dobierać odpowiedni do nich rozmiar stanika.
Dobry biustonosz nie uciska piersi i dobrze je podtrzymuje, nie powinien mieć także szwów w okolicy brodawek. W przypadku piersi dużych wybrać warto stanik z szerokimi ramiączkami, które nie będą wpijać się w skórę.
Przed zakupem biustonosz należy zmierzyć. Tylko wówczas możemy się przekonać, czy dany stanik pasuje do naszego biustu.

W trosce o dobrą kondycję piersi warto o nich pamiętać także podczas kąpieli. Naprzemienne prysznice z chłodnej i ciepłej wody korzystnie wpłyną na ich ukrwienie.
Po kąpieli w skórę biustu oraz innych partii ciała wskazane jest zaaplikować odpowiedni kosmetyk, który zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. W przypadku kobiet w ciąży należy wybierać kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam, jak na przykład krem przeciw rozstępom Mamma mia marki Ziaja do stosowania od 4 miesiąca.

Mit na temat hartowania piersi

Wśród kobiet usłyszeć można o hartowaniu piersi. Zabieg ten ma na celu przygotowanie mamy do karmienia. Nie jest on jednak konieczny, co więcej, wielu ginekologów i położnych twierdzi, że nie należy tego robić. Jeśli jednak chcemy przygotować delikatne brodawki do kontaktu z maleństwem, można je bardzo delikatnie masować opuszkami palców. Czynności tej nie powinny jednak wykonywać kobiety, którym grozi przedwczesny poród, bowiem podczas masowania zwiększa się ilość wydzielanej oksytocyny, co z kolei wywołać może skurcze macicy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*