Przyczyny nadciśnienia tętniczego w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Objawy nadciśnienia tętniczego.

Większość osób z wysokim ciśnieniem krwi (medycznie znanym jako nadciśnienie tętnicze) nie przejawia żadnych objawów. To dlatego, że nadciśnienie tętnicze nie powoduje problemów w ciągu dni lub tygodni, a nawet miesięcy. To trwa zwykle kilka lat. W rezultacie, nadciśnienie jest często określane jako „cichy zabójca”. Możliwe objawy związane z nadciśnieniemtętniczym obejmują: uderzenia ciepła, niekontrolowane zaczerwienia twarzy i klatki piersiowej, zawroty głowy i bóle głowy (najczęściej w okolicy potylicy), pulsowanie w skroniach, szum w uszach, krwawienia z nosa, bezsenność czy zasłabnięcia. Wielokrotnie pierwszym objawem klinicznym nadciśnienia tętniczego jest pogorszenie widzenia. Często objawy pojawiają się dopiero po postacią powikłań narządowych nadciśnienia.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego.

U większości pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze nie da się zidentyfikować jego przyczyn. W środowisku medycznym nazywane jest takie nadciśnienie pierwotnym lub samoistnym. A wynika ono z uwarunkowań genetycznych danej osoby i nie jest spowodowane przez żaden zewnętrzny czynnik. Jeżeli jednak chcemy wymienić zewnętrzne przyczynypowodujące nadciśnienie tętnicze to są nimi: choroby nerek, serca lub gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Podwyższone ciśnienie może być również wynikiem zażywania niektórych lekarstw. Czynnikami ryzyka, które mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego są również: nadwaga, spożywanie soli, brak aktywności fizycznej, uwarunkowania genetyczne, nadmierne spożywanie alkoholu, stres oraz palenie tytoniu.

Nadciśnienie tętnicze – leki.

Istnieje pięć głównych klas leków obniżających nadciśnienie tętnicze, które są stosowane w leczeniu farmakologicznym. Są nimi leki, których korzyści w leczeniu nadciśnienia tętniczego udowodniono na podstawie wiarygodnych wyników badań klinicznych. Najczęstsze z nich to: Inhibitory ACEI , Blokery receptora angiotensyny II, leki blokujące kanał wapniowy, Diuretyki, Beta-blokery. Oprócz głównych pięciu klas leków wymienionych powyżej, inne leki niekiedy stosuje się w celu obniżenia ciśnienia krwi. Na przykład, Metyldopa (lek hipotensyjny) lub Alfa-blokery są czasami stosowane, jeśli zaistnieją problemy z bardziej powszechnie stosowanymi lekami.

Leczenie nadciśnienia tętniczego.

W przypadku nadciśnienia tętniczego leczenie ma na celu obniżenie ciśnienia. Podzielić je można na niefarmakologiczne i farmakologiczne. W pierwszym przypadku bardzo ważna jest zmiana trybu życia. Konieczna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, należy wyeliminować tłuszcze oraz cukry proste, ograniczyć spożywanie soli. Osoby palące powinny podjąć walkę z nałogiem, a w przypadku pacjentów z nadwagą wskazana jest redukcja masy ciała. Pacjenci którym pozwala na to wiek oraz stan zdrowia powinni zadbać o większą aktywność fizyczną. W leczeniu farmakologicznym nadciśnienia tętniczego najczęściej stosuje się beta-blokery i diuretyki oraz leki działające na centralny układ nerwowy. Podjęcie leczenia może pomóc w uniknięciu takich powikłań jak: udar mózgu, niewydolność serca, uszkodzenie nerek, miażdżycy.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Nadciśnienie tętnicze pojawiające w drugiej połowie ciąży u kobiet jest niebezpieczne, ponieważ może być powodem pojawienia się rzucawki, która stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i płodu. Nadciśnienie tętnicze nie rozwija się u wszystkich kobiet w ciąży ale u ok. 8%. Czynnikami, które mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego w ciąży są: pierwsza ciąża i pierwszy poród, stres, nieprawidłowa dieta ciężarnej, ciąża wielopłodowa (nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy i wzmożone zapotrzebowanie na białko), wiek poniżej 18 lub powyżej 35 roku życia, przebyta rzucawka lub wystąpienie stanu przedrzucawkowego w najbliższej rodzinie (matka, siostra),wielowodzi, cukrzyca, uogólniony obrzęk płodu, schorzenia naczyń krwionośnych (nadciśnienie tętnicze samoistne lub wtórne: nerkopochodne, sercowonaczyniowe, neurogenne, hormonalne). Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym jest ciążą podwyższonego ryzyka i dlatego kluczowe znaczenie odgrywa właściwy nadzór nad matką i płodem. Zdiagnozowanie nadciśnienia tętniczego u kobiety przed planowanym zajściem w ciążę wymaga wówczas zmiany jego leczenia, ponieważ wiele leków na obniżenie ciśnienia może wpłynąć na uszkodzenie płodu.

Nadciśnienie tętnicze a alkohol.

Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną nadciśnienia tętniczego. Należy pamiętać, że alkohol zawiera kalorie i może być także przyczyną niechcianej nadwagi, stanowiącym jeden z głównych czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego. Ponadto, alkohol może zakłócić skuteczność i zwiększyć efekty uboczne niektórych leków obniżających ciśnienie.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*