Rak jajnika

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Rak jajnika to choroba bardzo przewrotna i trudna do zdiagnozowana, szczególnie na samym początku. W końcu jeśli mamy problemy ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, odbija nam się itp – nie idziemy do ginekologa, lecz raczej do gastrologa. A rak jajnika może objawiać się właśnie w ten sposób…

Rak jajnika należy do nowotworów złośliwych. Rozwija się z komórek nabłonka, który pokrywa jajnik. Ich nieprawidłowe rozmnażanie się prowadzi do powstania guza, a jego dalszy rozwój zagraża innym tkankom, co może skończyć się przerzutami. Może występować zarówno w jednym, jak i obu jajnikach.

Objawy

Rak ten nie daje charakterystycznych objawów we wczesnej fazie choroby, dlatego niestety udaje się go wykryć u zaledwie 20% chorych. U pozostałych wykrywany jest dopiero na dalszych etapach zaawansowania, przy czym 30% kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby. 
Symptomy choroby podobne są do tych związanych z nieżytem przewodu pokarmowego, dlatego jeżeli odczuwasz przez dłuższy czas (ponad 14 dni):

• Pełność w brzuchu
• Przewlekłe dolegliwości ze strony żołądka lub jelit
• Parcie na pęcherz, mimo że nie masz infekcji
• Zmieniła ci się waga i sposób trawienia bez zmiany diety
• A w dodatku jesteś coraz bardziej osłabiona,
to mogą być objawy raka jajnika.

Co roku w Polsce na ten typ raka umiera 2 tysiące kobiet, a liczba wykrywanych przypadków tej choroby oscyluje w granicach 3 tysięcy. Najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, a szczególnie te, które nie stosowały hormonalnej antykoncepcji, nie miały dzieci i/lub nie karmiły piersią. Ze względu na trudności diagnostyczne warto przede wszystkim zwrócić uwagę na profilaktykę, w szczególności jeżeli jesteś w grupie ryzyka:

• Jesteś po 50 roku życia i:
– Nie masz dzieci lub nie możesz ich mieć
– Nie karmiłaś i nie stosowałaś antykoncepcji hormonalnej
• Wystąpiły u Ciebie mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 (badanie genu to koszt 25 zł, w kilkunastu ośrodkach w Polsce)
• Ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego lub raka piersi

Badania wykazują, że każda kolejna ciąża zmniejsza ryzyko pojawianie się raka jajnika o 10%!

Oczywiście nie istnieje pewny sposób na zabezpieczenie się przed rakiem jajnika, lecz z pewnością jest kilka metod, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania, poza regularnymi wizytami u ginekologa raz, a w przypadku osób z grupy ryzyka – dwa razy w roku.

• Doustna antykoncepcja
• Urodzenie dziecka i karmienie przed 25 rokiem życia
• Wycięcie jajników i jajowodów (w przypadku kobiet z rodzinnymi predyspozycjami do nowotworu)
• Wycięcie macicy (u kobiet po menopauzie)

Diagnoza

Podczas zwykłego badania ginekologicznego wykrycie guza mniejszego niż 1 cm jest praktycznie niemożliwe, dlatego zalecane jest robienie USG przez pochwę i przez powłoki brzuszne. Jeśli lekarz wykryje guza i powiąże ten fakt z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego (jeżeli mu oczywiście o nich powiemy) zleci dodatkowe badania – tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także, gdy będzie to możliwe, oznaczenie we krwimarkerów nowotworowych CA 125) i przeciwciał monoklonalnych OC 125. Zamiast oznaczania krwi może zaproponować laparoskopię, wymagającą małego nacięcia w brzuchu, przez które lekarz wprowadzi specjalne urządzenie oświetlające jamę brzuszną. 

Leczenie 

Jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, wyleczenie jest całkowicie realne – zostanie usunięty jajnik z guzem. Nie będzie też potrzebna chemioterapia często powodująca bezpłodność. Jeśli jednak chemioterapia okaże się potrzebna, należy uważać, by nie zajść w ciąże w trakcie leczenia i pół roku do 2 lat po nim, ze względu na możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu. Zdarza się jednak, że po leczeniu nawet u młodych kobiet mogą ustać czynności hormonalne i może pojawić się menopauza. Jeżeli rak został wykryty późno i u kobiety starszej, w okresie okołomenopauzalnym, najczęściej wykonywana jest operacja wycięcia jajników i macicy, oraz zalecana jest chemioterapia. 

W leczeniu na raka jajnika ważny jest też stan psychiczny i fizyczny pacjentki, dlatego dużą role odgrywa dieta, ćwiczenia fizyczne, wsparcie ze strony bliskich. 

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*