Rozwijanie pamięci dziecka

Rozwój pamięci przypada już na okres płodowy. W późniejszych latach stale ewoluuje i osiąga punkt kulminacyjny około 15 roku życia. Ze względu na ten fakt pamięć warto ćwiczyć od najmłodszych lat, dzięki czemu owoce pracy zbierać będziemy przez całe życie.
Istnieje wiele możliwości rozwoju pamięci, o czym wiedzieć powinni wszyscy rodzice, bo to właśnie od ich postawy zależy tak wiele. Każdego dnia powinniśmy zatem organizować zajęcia dla swojej pociechy tak, by miała ona możliwość ćwiczenia pamięci.
Świetną propozycją jest zabawa memory. Można ją przeprowadzać już z dwuletnim dzieckiem, które doskonale poradzi sobie z zestawem 15 par obrazków. Ćwicząc pamięć dziecka możemy przekonać się, jak chłonny jest umysł naszej kilkuletniej pociechy. Dziecko bez trudu odkrywa poszczególne pary obrazków, często ogrywając przy tym swoich najbliższych: rodziców, ciocie czy dziadków.

Już starożytni Grecy wiedzieli o tym, że pamięć rozwija się poprzez kojarzenie. Warto zatem korzystać z ich mądrości i dawać dziecku możliwość kojarzenia. Doskonałą zabawą będzie zatem wyszukiwanie z grupy kilku przedmiotów jednego, który nie pasuje. Początkowo dziecko może mieć trudności, ale po udzieleniu mu pomocy, doskonale poradzi sobie z odrzuceniem przedmiotu z kolejnego zestawu.

Świetną propozycją na rozwijanie pamięci logicznej dziecka są gry planszowe. Rozwija się ona około 6 roku życia. Taki rodzaj zabawy zmusza kilkulatka do planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Na rynku dostępnych jest wiele gier dla maluchów: trzy-, cztero- i pięciolatków, dlatego warto wybrać się do sklepu i odszukać gry przeznaczone dla interesującej nas grupy wiekowej.

Logiczne myślenie i zapamiętywanie rozwija się także pod wpływem stymulacji dłoni, na których znajdują się zakończenia nerwowe.Zadbajmy więc o to, aby kilkuletnie dziecko lepiło sporo z plasteliny, ciastoliny i gliny. Dzięki świetnej zabawie nasze dziecko może zyskać tak wiele.

Ważne jest, aby dziecko nie czuło presji, zatem jeśli nie ma ochoty na zabawę, nie zmuszajmy go do tego. Które jednak dziecko wybierze oglądanie bajki, jeśli zaproponujemy mu lepienie z plasteliny czy wspólne malowanie kredkami na ogromnym arkuszu papieru? Podczas takiego malowania możemy utrwalić nazwy kolorów a może wprowadzić już nazwy w języku angielskim?
Przy okazji to doskonały czas, by utrwalać zdobytą wiedzę. Jeśli dziecko nie pamięta czegoś, powinniśmy je wspierać. Czasami przecież i nam „ucieknie” jakiś wyraz, który mamy „na końcu języka”. Kilkuletnie dziecko szybko uczy się nowych rzeczy, ale równie szybko może o nich zapomnieć. Właśnie ze względu na to ważne jest częste ich przypominanie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom pamięci jesteśmy w stanie utrwalać zdobytą przez dziecko wiedzę.

Przedszkolak i pierwszoklasista potrafi już naprawdę bardzo dużo. Pamięć mechaniczna, działająca na zasadzie kodowania i odtwarzania przekształca się teraz w pamięć logiczną, a więc pamięć polegającą na kojarzeniu, myśleniu abstrakcyjnym i logicznym. Dziecko w tym wieku doskonale kojarzy, wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce, doszukuje się podobieństw i różnic. Sześciolatek zaczyna już myśleć abstrakcyjnie, co zauważyć można w sytuacji, gdy liczy w pamięci.

Rozwijaniu pamięci służą liczne zabawy i ćwiczenia logiczne. Ważna jest także właściwie skomponowana dieta. W trosce o pamięć nie powinno zabraknąć w niej kwasów omega-3, których niestety w naszej diecie jest nadal za mało. Znajdziemy je w rybach morskich, toteż właśnie ich nie powinno zabraknąć w menu dziecka oraz jego rodziców. Niedobór kwasów omega-3 warto uzupełnić suplementem diety, o który należy zapytać w aptece. My polecamy Kidabion w postaci kapsułek lub syropu.
Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego, witamin z grupy B odpowiedzialnych za odpowiednią pracę mózgu, magnezu wpływającego na poprawę koncentracji oraz pamięci są orzechy. Na pamięć wpływa też korzystnie lecytyna, którą dostarczymy po zjedzeniu żółtka jaja.

Nie zapomnijmy także o ruchu na świeżym powietrzu, podczas którego zostają uruchomione do pracy obydwie półkule mózgowe. Doskonałą propozycją jest jazda na rowerze, hulajnodze, wrotkach czy pływanie.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 205 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*