spadek świadomości Polaków na temat zagrożenia HIV

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wiedza Polaków o drogach przenoszenia wirusa HIV spadła na przestrzeni ostatnich 4 lat z 89 do 81 proc. – wynika z sondażu OBOP na temat znajomości przez Polaków problematyki AIDS.

W 1997 r., kiedy przeprowadzano poprzednie badanie, 89 proc. badanych w wieku 15-49 lat potrafiło poprawnie wskazać dwie z trzech głównych dróg przenoszenia HIV, podczas gdy w 2001 r. odsetek ten wyniósł 81 proc.

Według sondażu, 77 proc. Polaków w wieku 15-49 lat nie myślało o tym, by zrobić sobie test na HIV/AIDS, a 86 proc. nigdy takiego testu nie zrobiło.

23 proc. badanych przyznaje, że zmieniło coś w swoich zachowaniach seksualnych, żeby uniknąć zakażenia HIV/AIDS. Na przestrzeni czterech lat odsetek ten zmniejszył się o 4 punkty procentowe. Odsetek osób, które podjęły jakieś kroki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia, waha się od 12 proc. w grupie najpóźniej inicjującej swoje życie seksualne (powyżej 24 lat) do prawie 40 proc. w grupie najwcześniej inicjującej swoje życie seksualne (do 16 lat).

Wśród osób, które zmieniły swoje zachowania seksualne z obawy przed zakażeniem się HIV, 60 proc. jest wierna jednej osobie, 26 proc. zawsze używa prezerwatyw, tyle samo unika przelotnych znajomości, a 16 proc. ma mniej partnerów.

Wśród przyczyn niedokonywania zmian w swoim życiu seksualnym, które mogłyby obniżyć ryzyko zakażenia HIV, dominująca jest opinia (87 proc.), że "moje zachowania nie narażały mnie na ryzyko zakażenia".

83 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że prawdziwe jest zdanie: "Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą się upewniać, że każdy zastrzyk, jaki dostają, jest wykonany czystą igłą". Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 5 punktów procentowych.

80 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że prawdziwe jest zdanie: "Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą współżyli z jednym, wiernym partnerem (-ką)". W ciągu czterech lat odsetek ten spadł o 7 punktów procentowych.

76 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że fałszywe jest zdanie: "Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą się dobrze odżywiać". W porównaniu do poprzedniego badania odsetek ten wzrósł o 2 punkty procentowe.

76 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie "Można zakazić się HIV/AIDS dotykając osoby chorej na AIDS" jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 2 punkty procentowe.

71 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie "Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych", jest prawdziwe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 4 punkty procentowe.

70 proc. badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie "Można zakazić się HIV/AIDS spożywając posiłki wspólnie z osobami chorymi na AIDS" jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 1 punkt procentowy.

Połowa badanych (51 proc.) poprawnie stwierdziła, że fałszywe jest zdanie: "Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą unikać ukąszeń komarów i podobnych owadów". Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 1 punkt procentowy.

Badanie "Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne" przeprowadzono w grudniu 2001 r. na 3200-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 15-49 lat na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*