Terapia laserowa trądziku

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Terapia laserowa jest skuteczna w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych i może być alternatywą dla osób, które nie poddają się tradycyjnemu leczeniu – donieśli badacze z USA.

Obecnie szacuje się, że 80 proc. ludzi na świecie przechodzi zmiany trądzikowe w pewnym okresie swego życia. Mimo to stale nie ma skutecznej metody leczenia tego przykrego schorzenia dermatologicznego.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia trądziku jest zastosowanie preparatów dermatologicznych i doustnych, głównie antybiotyków. Dermatolodzy ostrzegają jednak, że ze stosowaniem antybiotyków związane jest ryzyko pojawienia się oporności wśród bakterii współodpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych.

Ostatnio coraz więcej zespołów badawczych podejmuje próby leczenia trądziku z wykorzystaniem terapii świetlnej lub laserowej. Głównym celem terapii świetlnej jest zniszczenie, z użyciem światła niebieskiego, bakterii Propionobacterium acnes odpowiedzialnych za stany zapalne w trądziku.

Bakterie te uwalniają porfiryny, tj. barwniki które absorbują fale świetlne w zakresie światła niebieskiego. Jest to związane z powstawaniem wolnych rodników niszczących komórki bakterii.

Zespół pod kierunkiem prof. Arielle N.B. Kauvar z New York University School of Medicine podjął próby leczenia łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych z użyciem lasera.

Cel tej terapii plega na zniszczeniu za pośrednictwem bodźca cieplnego gruczołów łojowych, tak by ograniczyć produkcję łoju.

Badacze poddali leczeniu 17 pacjentów. Przeprowadzili 4 terapie w odstępach co miesiąc. Pół roku po ostatniej terapii u 16 pacjentów zaobserwowano całkowite wyleczenie trądziku. Analiza próbek skóry pobranej od pacjentów bezpośrednio po zakończeniu leczenia wykazała zmiany w gruczołach łojowych, które ograniczyły ilość produkowanej wydzieliny.

Według autorów, ich wyniki wskazują, że już po kilku sesjach terapii laserowej można uzyskać dobre rezultaty w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku, bez wyraźnych skutków ubocznych.

"Podczas gdy laser był od lat wykorzystywany do likwidacji blizn potrądzikowych, jego wykorzystanie do leczenia i kontrolowania istniejącego trądziku jest nowością i może być doskonałą alternatywą dla tych pacjentów, u których nie skutkują tradycyjne metody" – tłumaczy prof. Kauvar.

Badaczka podkreśla jednak, że metoda jest stale stosowana eksperymentalnie i nie jest ogólnie dostępna.

Trądzik jest przewlekłą chorobą związana z zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, które uchodzą do mieszków włosowych.

Normalnie wydzielina łojowa wydostaje się przez por mieszka włosowego na powierzchnię skóry. Jednak w przypadku trądziku wydzielina łojowa zostaje uwięziona w mieszku, gdzie zaczynają na nią oddziaływać bakterie. Por ulega zatkaniu, a w rezultacie może rozwinąć się proces zapalny.

Trądzik powstaje w tych obszarach skóry, gdzie gruczoły łojowe są najliczniejsze, tj. tam, gdzie jest największe owłosienie – tj. na owłosionej skórze głowy, na twarzy, szyi, plecach, ramionach, klatce piersiowej. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale nierzadko w 20. lub 30. latach życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*