Wypadanie włosów u kobiet: przyczyny i zapobieganie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Na głowie mamy włosy w różnych fazach wzrostu, spoczynku, czy bierności – nie rosną jednakowo, dzięki temu nie tracimy ich naraz.

Utrata włosów – przyczyny

Złe odżywianie: Udowodniono, że dieta uboga w minerały, witaminy i białka jest  przyczyną wypadania włosów, choć objawy złego odżywiania nie powodują ich natychmiastowej utraty. Taki stan musi się utrzymywać długi okres czasu.

Zwiększ spożycie białka: włączenie lub zwiększenie udziału czerwonego mięsa, mięsa białego i ryb. Mleko, jaja i sery są również pomocne. Soja i mleko sojowe może być przydatna dla tych, którzy nie jedzą mięsa i produktów mlecznych.

Jedz więcej żelaza i innych minerałów: boćwina, sałata, szpinak i inne zielone warzywa liściaste są dobrym źródłem żelaza i innych minerałów ważnych dla włosów (jak cynk i selen).

Zażywaj witaminy i aminokwasy – wit. z grupy B, kwas pantotenowy i niezbędne aminokwasy (cysteina, cystyna i metionina). Jedna lub dwie tabletki dziennie przez trzy do sześciu miesięcy może odwrócić wypadanie włosów skutecznie.

Stres: Badania pokazują, że stres powoduje wypadanie włosów, więc unikaj napięć emocjonalnych.

Minoxidil miejscowo stosowany powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry głowy u młodych mężczyzn z łysieniem na koronie nie trwającym dłużej niż 5 lat. Jego efekty są widoczne po okresie 6-9 miesięcy stosowania.

Aminexil: hamuje sztywność kolagenu u korzeni, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się włosów. Badania wykazały zwiększony do 5% gęstości kapilar po sześciu tygodniach stosowania.

Kuracja przeciw wypadaniu włosów u kobiet nie musi być powodem do wstydu

Po menopauzie. Po okresie menopauzy kobiece jajniki przestają produkować estrogen. Niższe syntezy hormonów żeńskich, porównawczo odpowiadają zwiększonej produkcji androgenów. W rezultacie, włosy stają się cienkie, osłabione i rozdwojone na tym etapie życia.
Stosowanie antyandrogenów przez okres nie krótszy niż jeden rok, aby pomóc przywrócić równowagę między estrogenami i androgenami. Finasteryd blokuje również konwersję testosteronu do dehydroarypiprazolu testosteronu (DHT). Lek ten okazał się skuteczny u mężczyzn i kobiet, ale w pierwszym etapie testów stwierdzono u mężczyzn, że jego stosowanie może powodować skutki uboczne takie jak zmniejszenie libido i zmniejszona ilość plemników, więc ograniczono zastosowanie. U kobiet po menopauzie daje lepsze rezultaty.

Uszkodzone włosy: ciągłe używanie suszarki do włosów, lokówki elektrycznej, barwników, wybielaczy, długotrwałe wystawianie na słońce, wiatr, wodę morską, chlor w basenach,  nawet zła higiena włosów są także bezpośrednimi przyczynami przerzedzonych włosów.

Wybór odpowiedniego szamponu do każdego rodzaju włosów i mycie nim często skóry głowy pomaga zachować zdrowe, lśniące i łatwo się rozczesujące włosy. Odżywki są również skutecznym rozwiązaniem, więc zawsze warto jakiejś używać.

Koniecznym jest, aby zwrócić się o pomoc do lekarza gdy utracie włosów towarzyszy świąd, zmiany w konsystencji i kolorze, zmęczenie, osłabienie i nerwowość , brak apetytu, utrata koncentracji, powolne odruchy, sucha lub szorstka skóra. Wtedy możemy mieć do czynienia z objawami, które mogą być spowodowane przez infekcje bakteryjne, niedokrwistość, objawy nadczynności tarczycy lub niedoczynność tarczycy, itp.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*