Zielona kawa na odchudzanie. Działa?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Od dawna już wiadomo, że picie zielonej herbaty jest dużo zdrowsze od jej czarnej odpowiedniczki i dokładnie tak samo jest z kawą. Zielone ziarna kawy nie zostały jedynie poddane procesowi palenia przez co mają kwaskawy smak i mają jaśniejszy odcień. W dodatku dzięki temu wciąż posiadają jakże cenny składnik, dzięki któremu możliwe jest wydobycie z niego ekstraktu i stworzenie suplementu diety.

Kawa przed obróbką jest bogatym źródłem kwasu chlorogenowego (ACG), który używany jest jako dodatek w wielu specyfikach odchudzających. Jego największą zaletą jest na pewno działanie antyoksydacyjne, które zaciekawiło badaczy.  Studia nad zwierzętami ukazały, iż ACG ma silny wpływ na przemianę cukrów i tłuszczy. Środek podano otyłym szczurom, przy czym karmiono je wysoko kaloryczną karmą i po 6 tygodniach zauważono znaczny spadek masy ciała, niski poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Natomiast u gryzoni, którym nie podawano ACG, nastąpił wzrost masy ciała oraz gorsze wyniki morfologii.

Dzięki temu rozpoczął się szturm na masowe badania nad kwasem chlorogenowym i samą zieloną kawą. Nieoficjalne dane podają, iż ACG jak najbardziej posiada odchudzające właściwości, jednakże tak naprawdę nie ma na ten temat żadnych konkretnych i oficjalnych danych ze środowiska naukowego. Na to trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać.

Ekstrakt z zielonej kawy można znaleźć również w herbacie, jabłkach oraz aronii. Jednakże już nie w tak dużych ilościach jak w kawie przed procesem pirolizy. Niestety składnik ten jest na tyle delikatny, że podczas palenia rozpada się i ulega rozkładowi. W związku z tym picie czarnej kawy, nawet w dużych ilościach nie pomoże nam w redukcji tkanki tłuszczowej. Do tego przyczynić może się jedynie zielona kawa.

Jednakże ważne jest również połączenie kwasu chlorogenowego z kofeiną, gdyż wpływa to na oczyszczanie organizmu z toksyn. Wszystko wiąże się z faktem, iż ACG posiada silne właściwości przeciwutleniające, które pozbywają się również wolnych rodników i zabiegają w znacznym stopniu nowotworom. Dodatkowo ekstrakt z zielonej kawy działa prewencyjnie w stosunku do cukrzycy typu II oraz kamieni żółciowych u mężczyzn.

Jednym z najbardziej popularnych ekstraktów z zielonej kawy są tabletki zawierające Svetol oraz katechiny EGCG (gallusan epigallocatechiny).

Svetol, dzięki esencji z ACG, posiada multum właściwości, które pomagają nam przy odchudzaniu:

  • Zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelicie cienkim,
  • Normalizacja stężenia glukozy we krwi,
  • Minimalizacja wyrzutów insuliny,
  • Zwiększenie rozpadu tłuszczy zapasowych (lipolizy)
  • Wzmożenie wydzielania glukagonu,
  • Wstrzymanie wytwarzania glukozy przez wątrobę
  • Uaktywnienie rezerw tkanki tłuszczowej – oksydacja kwasów tłuszczowych i synteza energii (ATP)

Tabletki – katechiny EGCG – zatrzymują enzymy, które są odpowiadają za trawienie tłuszczów pokarmowych oraz pobudzają metabolizm (termogenezę) i redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie. Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Jest 100 krotnie większe niż witamina C i 25 krotnie większe niż witamina E.

Piśmiennictwo:

  1. http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/suplementy-diety-na-odchudzanie-sekrety-zielonej-kawy,343
  2. http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3344069,zielona-kawa-wlasciwosci-opinie-recenzje-gdzie-kupic,id,t.html
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943088/

 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 227 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*